Advertisement

Mistrzostwa Europy w sztuce argumentacji

5 września 2016

19 sierpnia 2016 r. w Warszawie zakończyły się mistrzostwa Europy w sztuce argumentacji „Warsaw EUDC 2016”.

 

W mistrzostwach mogą uczestniczyć studenci wyższych uczelni. Zawodnicy prezentują argumenty za i przeciw tezom zadanym przez organizatorów. W każdej debacie biorą udział cztery dwuosobowe drużyny, z których dwie prezentują argumenty za tezą, a dwie przeciw tezie. Treść tezy jest do końca utrzymywana w tajemnicy. Po jej ujawnieniu przez organizatora, zawodnicy mają 15 minut na przygotowanie się do debaty. Zwycięża ta drużyna, która – w ocenie jurorów – użyje lepszych argumentów.

 

Debaty są prowadzone w języku angielskim. Zawodnicy rywalizują w dwóch kategoriach:

 

ESL, English Second Language – ci, dla których angielski nie jest językiem ojczystym,

EFL, English First Language – pozostali.

 

Mistrzostwa zostały zorganizowane przez stowarzyszenia studenckie po raz piętnasty, ale w Polsce odbywają się po raz pierwszy. W tym roku zarejestrowało się 700 zawodników z 32 państw. Do Warszawy przybyli 14 sierpnia.

 

Po przeprowadzeniu kolejnych rund debat eliminacyjnych, do finałowej rozgrywki 19 sierpnia 2016 r. zostały zakwalifikowane następujące drużyny:

 

W kategorii ESL:

 

  • Tel Aviv University, drużyna A, mówcy: Dan Lahav, Ayal Hayut-man
  • Tel Aviv University, drużyna C, mówcy: Tom Manor, Noam Dahan
  • Leiden University (Holandia), drużyna A, mówcy: Floris Holstege, Emma Lucas
  • Leiden University, drużyna D, mówcy: Lisa Schallenberg, Simon Martina-Perez

 

W kategorii EFL:

 

  • Oxford University (Wielka Brytania), drużyna A, mówcy: Annie Williamson, Toby Tricks
  • Oxford University, drużyna A, mówcy: Raffy Marshall, Sophie Large
  • PEP, Szkoła Wyższa Przedsiębiorczości i Ekonomii Biznesu, Belgrad (Serbia), drużyna A, mówcy: Michael Dunn Goekjian, Stefan Siridzanski
  • Trinity College, Dublin (Irlandia), Wydział Historii, drużyna A, mówcy: Dee Courtney, Michael Coleman

 

Polska była reprezentowana przez studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Uniwersytetu Warszawskiego. Żadna z drużyn nie zakwalifikowała się do finału.

 

Debaty finałowe mistrzostw odbyły się w Sali Katalogowej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. O godzinie 14:50 została ogłoszona teza debaty w kategorii ESL: – Państwa zachodnie powinny wspierać dążenia separatystów (np. na wschodzie Ukrainy lub w Osetii Południowej) do oderwania się od krajów powstałych po rozpadzie Związku Radzieckiego, jeżeli tylko mieszkańcy danego terytorium wyrażą, w uczciwie przeprowadzonym referendum, wolę przyłączenia się do Rosji.

 

Zadanej tezy broniły drużyny C i A, reprezentujące Tel Aviv University (w tej właśnie kolejności). Argumenty przeciw tezie zostały przedstawione przez drużyny D i A z Leiden University.

 

O godzinie 17:00 została ogłoszona teza debaty w kategorii EFL: – Należy dokonać nacjonalizacji zasobów metadanych, zbieranych online przez ponadnarodowe korporacje, takie jak Google lub Facebook, a następnie zapewnić do nich publiczny dostęp. Metadane to anonimowe informacje, dotyczące np. miejsca pobytu użytkownika Internetu, historii wyszukiwania, demografii lub upodobań konsumenckich.

 

Tego samego dnia o godzinie 21:00, uczestnicy mistrzostw przybyli do Sali Marmurowej Pałacu Kultury i Nauki, gdzie odbył się bankiet, sponsorowany przez producenta wódki „Żubrówka”, a następnie dyskoteka. Wyniki debat finałowych zostały ogłoszone o godzinie 22:30.

 

W kategorii „English Second Language” zwyciężyła drużyna A, reprezentująca Tel Aviv University, w składzie: Dan Lahav i Ayal Hayut-man.

 

Dan Lahav został uznany za najlepszego mówcę mistrzostw w tej kategorii.

 

W kategorii „English First Language” zwyciężyła drużyna A, reprezentująca Szkołę Wyższą Przedsiębiorczości i Ekonomii Biznesu, PEP w Belgradzie, w składzie: Michael Dunn Goekjian i Stefan Siridzanski.

 

W tej kategorii, za najlepszego mówcę mistrzostw został uznany Michael Dunn Goekjian.

Tekst i zdjęcia: Robert Ostrowski, www.ttg.news


POWIĄZANE

ARiMR wypłaciła do 25 kwietnia 2017 r. 13,09 mld zł w ramach płatności bezpośred...

Kilkuset rybaków zajmujących się hodowlą karpi protestowało we wtorek przed mini...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę