aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

MRiRW: odbyły się rozmowy polsko-chińskie

24 lipca 2018
MRiRW: odbyły się rozmowy polsko-chińskie

W poniedziałek odbyło się dwustronne spotkanie polsko-chińskie. Rozmowy dotyczyły m.in. wymiany doświadczeń w dziedzinie rozwoju i zarządzania obszarami wiejskimi, promowania wymiany handlowej i inwestycji rolnych, pogłębienia współpracy w dziedzinie technologii oraz nauk o rolnictwie.

Ze strony Chin rozmowom przewodniczył wiceminister rolnictwa i obszarów wiejskich Chińskiej Republiki Ludowej Yu Xinronga, a ze strony polskiej - wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński - poinformował resort rolnictwa w komunikacie.

"Pragnę wyrazić zadowolenie z jakości relacji między naszymi krajami. Spotykamy się w momencie bardzo intensywnych kontaktów polsko-chińskich, zarówno na szczeblu politycznym, jak i eksperckim" – podkreślił Giżyński.

Wiceminister Yu Xinrong powiedział, że poniedziałkowe spotkanie wpisuje się w prowadzony pomiędzy naszymi krajami dobry dialog w dziedzinie rolnictwa.

"To kolejne dobre spotkanie po wizycie, którą w Polsce na początku lipca br. złożył chiński minister generalnej administracji celnej (GACC) Ni Yufeng, a także po ubiegłorocznej wizycie w Polsce ministra rolnictwa Chińskiej Republiki Ludowej Han Changfu" - powiedział chiński wiceminister i dodał, że strona chińska zainteresowana jest korzystaniem z polskich doświadczeń w zakresie zarządzania obszarami wiejskimi i produkcją ekologiczną - podał resort w komunikacie.

Z uwagi na zainteresowanie Chińczyków rolnictwem ekologicznym, we wtorek delegacja chińska pojedzie na wizytę studyjną w Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu, połączoną z wizytą w gospodarstwie ekologicznym w Radzanowie.

Jak zaznaczył wiceminister Giżyński, będzie to okazja do zapoznania się delegacji chińskiej z polskimi rozwiązaniami w zakresie standardów i nadzoru nad produkcją ekologiczną, jednocześnie zwrócił się do wiceministra Yu Xinronga o wprowadzenie istotnych uproszczeń formalności związanych z uzyskiwaniem zgody na eksport artykułów rolno-spożywczych z Polski do Chin.

Na zakończenie rozmów podpisano Memorandum of Understanding o współpracy między Chińską Akademią Nauk Rolniczych a Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach.

Chiny są jednym z priorytetowych krajów w promocji polskiej żywności, ze względu na duże zainteresowanie polskich przedsiębiorców wymianą handlową z chińskimi partnerami. Świadczą o tym między innymi częste kontakty dwustronne na poziomie rządowym, jak również regularny udział w najważniejszych imprezach targowych - m.in. obecność polskiego resortu rolnictwa na targach SIAL China w Szanghaju.

Na rynku chińskim nasz kraj prowadzi trzy kampanie promocyjne „Smaki Europy – jakość i tradycja” (wołowina, wieprzowina, owoce i warzywa), „Europejski drób – w jakości siła” oraz „Makarony Europy”.

Wiceminister rolnictwa i obszarów wiejskich ChRL Yu Xinronga złożył za pośrednictwem wiceministra Giżyńskiego na ręce ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego zaproszenie dla kierownictwa resortu rolnictwa do złożenia, w uzgodnionym terminie, oficjalnej wizyty w Pekinie.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę