Advertisement

MŚ: populacja dzików zredukowana do 140 tys. osobników

14 listopada 2016
MŚ: populacja dzików zredukowana do 140 tys. osobników
PAP / Adam Warżawa

Populacja dzików w Polsce wynosi obecnie 140 tys. sztuk, a średnie ich zagęszczenie to pięć osobników na 1 tys. ha - poinformował w czwartek wiceminister środowiska Andrzej Konieczny. Dodał, że w ramach prowadzonej inwentaryzacji nie wykryto ASF u padłych dzików.

Konieczny przypomniał na konferencji prasowej, że zakończyła się wielkoobszarowa inwentaryzacja dzików w Polsce. Prowadzona była od 15 października do 6 listopada, a liczenie dzików miało związek z doniesieniami o przypadkach występowania afrykańskiego pomoru świń.

Poinformował, że w inwentaryzację zaangażowanych było 85 tys. osób, które "fizycznie przeszukało" ok. 1 mln ha w Polsce.

"Liczebność dzików określona w inwentaryzacji wynosi 140 tys. sztuk, a średnia dla całego kraju wynosi 0,5 osobnika na km kw." - powiedział wiceminister. Resort informował, że zgodnie z rekomendacjami UE w naszym kraju powinno żyć ok. 135,5 tys. dzików. "Bezpieczna" liczba - to pięć osobników na 1 tys. ha (statystycznie - 0,5 osobnika na km kw.).

Obecny na konferencji wiceszef MŚ Andrzej Szweda-Lewandowski dodał, że inwentaryzacja dzików jeszcze trwa w ośmiu parkach narodowych, które znajdują się na terenie zagrożonym ASF. Jej wyniki mają być znane 30 listopada.

Przedstawiciele resortu pytani - ile martwych dzików znaleziono podczas inwentaryzacji - odpowiedzieli, że cztery. Konieczny wyjaśnił, że dwa padłe dziki były wcześniej postrzelone. Jednocześnie jednak zapewnił, że wszystkie zostały przebadane i nie wykryto u nich występowania wirusa afrykańskiego pomoru świń. Szweda-Lewandowski dodał, że na terenie ośmiu parków, odnaleziono jak na razie jedną martwą sztukę. "Stwierdzono ponad wszelką wątpliwość, że padł poprzez wypadek komunikacyjny" - podkreślił.

Konieczny poinformował ponadto, że w 86 proc. zrealizowano plan odstrzałów sanitarnych, jakie prowadzone są w 50-km pasie od wschodniej granicy Polski. Powiatowi lekarze weterynarii w ramach tego odstrzału "zakontraktowali" z kołami łowieckimi 8 tys. dzików.

Bartłomiej Popczyk z Polskiego Związku Łowieckiego dodał w rozmowie z dziennikarzami, że na Podlasiu myśliwi wykonali już ponad 50 proc. przewidzianego na ten teren planu łowieckiego (wynosi on 8 tys. dzików). Dopytywany o to, ile dzików zostało już pozyskanych w ramach planów łowieckich na terenie kraju odpowiedział, że ich wynik będzie znany na koniec marca 2017 r. Rok łowiecki trwa od 1 kwietnia do 31 marca. Poinformował, że plan na ten rok zakłada odstrzał ok. 300 tys. dzików.

Od lutego 2014 roku potwierdzono w Polsce 121 przypadków ASF u dzików oraz 23 ogniska tego wirusa u świń.

Z szacunkowych danych - podawanych przez Lasy Państwowe przed jesienną inwentaryzacją dzików - wynikało, że w Polsce na terenach leśnych żyje ok. 230 tys. dzików (dane Stacji Badawczej w Czempiniu, jednostki PZŁ).

(PAP)


POWIĄZANE

Od 10 kwietnia rolnicy, w tym właściciele sadów, mogą ubezpieczać uprawy na korz...

Sejmowa komisja rolnictwa odrzuciła w czwartek dwa poselskie projekty nowelizacj...

Europejska Sieć na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (European Sustainable Developmen...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę