Advertisement

Nieznaczny spadek cen żywności na świecie w lipcu br., mięso drożeje

18 sierpnia 2016
Nieznaczny spadek cen żywności na świecie w lipcu br., mięso drożeje

W lipcu br. indeks światowych cen żywności FAO wyniósł 161,9 pkt i wobec zmienionego indeksu z czerwca obniżył się o 0,8% (1,3 pp.). W porównaniu do lipca 2015 r. indeks FAO był o 1,4% niższy.

Był to pierwszy miesiąc spadku cen żywności na świecie, po pięciu kolejnych miesiącach zwyżki. W lipcu br. potaniały zboża (5,6%) i oleje roślinne (2,8%), co zrekompensowało wzrost notowań artykułów mleczarskich (+3,2%), mięsa (+1,3%) i cukru (+1%).

Już czwarty miesiąc z rzędu podrożały wszystkie produkty mięsne objęte indeksem, zwłaszcza wieprzowina – ze względu na ograniczoną podaż przy zwiększonym zapotrzebowaniu. W UE spadła liczebność świń na ubój, co w połączeniu z niższą wagą ubojową powoduje zmniejszenie produkcji. Ceny wołowiny i mięsa owczego wzrosły ze względu na spadek podaży w Oceanii, spowodowany odbudową stada. Jednocześnie globalny popyt na mięso pozostaje wysoki, głównie w Chinach i innych krajach azjatyckich, które stale zwiększają import. Ceny mięsa na świecie są jednak jeszcze o 7,4% niższe niż przed rokiem.

Lipcowy spadek cen zbóż był związany z prognozami wysokich zbiorów na świecie, na co wpływ miały korzystne warunki pogodowe w regionach uprawy.  

FAMMU/FAPA na podst. FAO


POWIĄZANE

Od 10 kwietnia rolnicy, w tym właściciele sadów, mogą ubezpieczać uprawy na korz...

Sejmowa komisja rolnictwa odrzuciła w czwartek dwa poselskie projekty nowelizacj...

Europejska Sieć na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (European Sustainable Developmen...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę