Nieznaczny spadek cen żywności na świecie w lipcu br., mięso drożeje

18 sierpnia 2016
Nieznaczny spadek cen żywności na świecie w lipcu br., mięso drożeje

W lipcu br. indeks światowych cen żywności FAO wyniósł 161,9 pkt i wobec zmienionego indeksu z czerwca obniżył się o 0,8% (1,3 pp.). W porównaniu do lipca 2015 r. indeks FAO był o 1,4% niższy.

Był to pierwszy miesiąc spadku cen żywności na świecie, po pięciu kolejnych miesiącach zwyżki. W lipcu br. potaniały zboża (5,6%) i oleje roślinne (2,8%), co zrekompensowało wzrost notowań artykułów mleczarskich (+3,2%), mięsa (+1,3%) i cukru (+1%).

Już czwarty miesiąc z rzędu podrożały wszystkie produkty mięsne objęte indeksem, zwłaszcza wieprzowina – ze względu na ograniczoną podaż przy zwiększonym zapotrzebowaniu. W UE spadła liczebność świń na ubój, co w połączeniu z niższą wagą ubojową powoduje zmniejszenie produkcji. Ceny wołowiny i mięsa owczego wzrosły ze względu na spadek podaży w Oceanii, spowodowany odbudową stada. Jednocześnie globalny popyt na mięso pozostaje wysoki, głównie w Chinach i innych krajach azjatyckich, które stale zwiększają import. Ceny mięsa na świecie są jednak jeszcze o 7,4% niższe niż przed rokiem.

Lipcowy spadek cen zbóż był związany z prognozami wysokich zbiorów na świecie, na co wpływ miały korzystne warunki pogodowe w regionach uprawy.  

FAMMU/FAPA na podst. FAO


POWIĄZANE

Nowo powstałe Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej ma podnieść poziom świadomoś...

Kondycja branży mleczarskiej jest coraz lepsza. Skupy interwencyjne, dopłaty dla...

Sąd UE uznał w czwartek, że polska nazwa alkoholi, w tym wódki „Lubelska”, jest ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę