Advertisement

Nowe kontyngenty importowe i stawki celne na przetwory owocowe

17 stycznia 2017
Nowe kontyngenty importowe  i stawki celne  na  przetwory owocowe

W dniu 30 grudnia 2016 roku ukazały się dwa rozporządzenia zmieniające sposób zarządzania kontyngentami importowymi na niektóre produkty rolne spoza Unii Europejskiej. Pierwsze z nich to rozporządzenie nr 2016/2389, które w celu zagwarantowania wystarczających i nieprzerwanych dostaw niektórych towarów, których produkcja w Unii jest niewystarczająca, otwiera z dniem 1 stycznia 2017 roku autonomiczne kontyngenty taryfowe.

Produkty objęte tymi kontyngentami taryfowymi mogą być przywożone do Unii z zastosowaniem zerowych lub obniżonych stawek celnych. W przypadku przetworów owocowo-warzywnych otwarto bezcłowe, roczne kontyngenty na mrożone kolby kukurydzy oraz puszkowana kukurydzę-w sumie 550 ton, grzyby-uszaki mrożone–700 ton, oraz czereśnie zawierające alkohol–1000 ton.

Ponadto w tym samym dniu ukazało się rozporządzenie nr 2016/2390 zawieszające cła na wybrane produkty na różny okres od roku do trzech lat. Zerowa stawka będzie obowiązywać począwszy od początku bieżącego roku miedzy innymi na: pieczarki, mrożony groch i pędy bambusa, suszone grzyby, daktyle, żurawinę świeżą i suszoną, mrożone borówki, ananasy mrożone, puszkowane pędy bambusa, przecier z aceroli oraz mrożony sok z aceroli, z bananów, z mango, papai i guawy oraz blanszowane liście winogron i kasztany oraz sok anansowy,  żurawinowy i owoców męczennicy.

FAMMU/FAPA na podst.: Dziennik Urzędowy Komisji Europejskiej


POWIĄZANE

W środę zaczyna obowiązywać nowy system certyfikacji elektronicznej, który ma po...

Związek Producentów Cukru w Polsce i Krajowy Związek Plantatorów Buraków Cukrowy...

Od środy we Włoszech na każdym opakowaniu produktów nabiałowych musi znajdować s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę