aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

O sytuacji na rynku zbóż

1 września 2017
O sytuacji na rynku zbóż
MRiRW

Skup zbóż przebiega sprawnie, a ziarno w większości kraju jest na ogół suche i dobrej jakości – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel podczas środowej debaty pożniwnej, która odbyła się w ministerstwie.

Zgodnie z informacją z oddziałów terenowych Agencji Rynku Rolnego żniwa w zdecydowanej większości województw w Polsce zakończyły się lub dobiegają końca.

Jedynie w północnej części kraju (woj. zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie) sytuacja przedstawia się inaczej. Tam z uwagi na trudne warunki pogodowe (opady, wichury, burze) do zbioru pozostało jeszcze ok. 30% powierzchni zasiewów zbóż.

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem Głównego Urzędu Statystycznego zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi (bez kukurydzy) wyniosą 27,5 mln t – o ok. 8% więcej niż w 2016 roku. Szacuje się, że powierzchnia uprawy zbóż wyniosła 7,0 mln ha tj. o niecałe 3% więcej niż w 2016 r. Również plony mogą być wyższe od ubiegłorocznych o 3% i wynieść 3,9 t/ha.

- Polska w ostatnim okresie stała się znaczącym unijnym eksporterem zbóż, głównie pszenicy i skutecznie konkuruje z innymi eksporterami o rynki krajów trzecich – podkreślił szef resortu dodając, że – eksport zboża z Polski w sezonie 2016/2017 był o 50% większy w porównaniu do średniej z lat 2011-2015, a eksport samej pszenicy był o 60% większy niż w latach 2011-2015.

Umacniamy pozycję eksportową na tradycyjnych rynkach zbytu polskiego zboża takich jak kraje Unii Europejskiej, Arabia Saudyjska, Algieria, Egipt, ale też pozyskujemy nowe rynki.

Jednocześnie dostawy zbóż z tegorocznych zbiorów przyczyniły się do spadku cen w okresie żniw. Ceny zakupu zbóż utrzymują się jednak na poziomie znacznie wyższym niż przed rokiem.

Wg bieżącego notowania zakłady zbożowe objęte monitoringiem MRiRW:

  •     za pszenicę konsumpcyjną płaciły średnio 638 zł/t – o 3,6% więcej niż przed rokiem,
  •     za żyto konsumpcyjne – 541 zł/t – o 11,2% więcej niż przed rokiem,
  •     za kukurydzę – 742 zł/t – o 11% więcej niż przed rokiem.


Cena kukurydzy w Polsce była wyższa niż średnia cena kukurydzy dla UE. Ceny pszenicy i żyta były nieco niższe od średnich cen w UE.

W sezonie 2016/2017 znacznie wzrósł eksport polskiej kukurydzy. Wyniósł on blisko 2 mln ton, tj. ok. 3,5 razy więcej niż w sezonie poprzednim.

Minister Jurgiel zwrócił uwagę, że wielokrotnie postulował na forum unijnym o zwiększenie ochrony celnej unijnego rynku zbóż mając na uwadze potrzebę poprawy warunków gospodarowania krajowych producentów zbóż. Z dniem 8 sierpnia 2017 r. Komisja Europejska zwiększyła poziom ochrony celnej dla żyta, kukurydzy i ziarna sorgo (importowanych poza kontyngentami – 5,16 EUR/tonę), zmieniając tym samym utrzymywane od jesieni 2014 r. zerowe stawki celne w przywozie do UE wyżej wymienionych zbóż. Poinformował także, że zabiegamy również o podniesienie ceny interwencyjnej zbóż w celu zwiększenia efektywności mechanizmu interwencji na tym rynku.

 

MRiRW


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę