Advertisement

Obchody Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości 2016

5 lipca 2016
Obchody Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości 2016

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości 2016, Cogeca podkreśla rolę spółdzielni w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Świętując Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości 2016 (2 lipca), Cogeca zwróciła uwagę na znaczenie spółdzielni, które pomagają w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych i wyeliminowaniu skrajnego ubóstwa oraz walce z brakiem równości i zmianami klimatu.

Hasło tegorocznego Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości brzmi: „Spółdzielnie: zdolność do działania na rzecz zrównoważonej przyszłości”. Hasło to zostało wybrane, by rzucić światło na wkład spółdzielni w osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju.

Przemawiając w Brukseli, sekretarz generalny Copa-Cogeca, Pekka Pesonen powiedział „Spółdzielnie rolnicze mają wyjątkową rolę do odegrania w realizacji celów ONZ na kolejne 15 lat, gdyż przyczyniają się do zrównoważonego wzrostu gospodarczego, rozwoju społecznego i odpowiedzialności środowiskowej”.

Nakreślając najważniejsze działania, powiedział „Unijne spółdzielnie rolnicze napędzają rozwój obszarów wiejskich w całej Europie, dzięki zrównoważonemu wzrostowi gospodarczemu i zatrudnieniu. Pozwalają rolnikom połączyć siły, by mogli prowadzić wspólną sprzedaż i uzyskać wyższe ceny. Wzmacniają również ich pozycję w łańcuchu żywnościowym, dzięki czemu mogą skuteczniej sprzedawać swoje produkty”.

Mówiąc o zrównoważoności społecznej, zwrócił uwagę na fakt, że osoby znajdujące się w trudnej sytuacji socjalnej, mieszkające na obszarach wiejskich, jak kobiety czy młodzi rolnicy, mają więcej możliwości zaangażowania się w działalność gospodarczą czy poprawy swojego bytu dzięki spółdzielniom rolniczym. Zapewniają one równe traktowanie i możliwości wszystkim rolnikom na obszarach wiejskich, a w szczególności kobietom i młodym. Ponadto spółdzielnie edukują i szkolą swoich członków i lokalne społeczności oraz przekazują im informacje.

Na zakończenie, gdy odniósł się do odpowiedzialności za środowisko naturalne, wspomniał, że spółdzielnie rolnicze są liderem przyjaznych środowisku technik produkcji w UE. Spełniają oczekiwania społeczeństwa wytwarzając wysokiej jakości żywność w sposób zrównoważony, mimo ograniczonej liczby zasobów lądowych i wodnych, biorąc pod uwagę również skutki dla zmiany klimatu.

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Od 10 kwietnia rolnicy, w tym właściciele sadów, mogą ubezpieczać uprawy na korz...

Sejmowa komisja rolnictwa odrzuciła w czwartek dwa poselskie projekty nowelizacj...

Europejska Sieć na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (European Sustainable Developmen...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę