Advertisement

Otwarcie 6. Warszawskiej Jadłodzielni na Bazarze Lotników – 1.04.2017

31 marca 2017
Otwarcie 6. Warszawskiej Jadłodzielni na Bazarze Lotników – 1.04.2017

Pierwsza na Mokotowie i szósta w Warszawie Jadłodzielnia zostanie otwarta w sobotę 1 kwietnia 2017. Będzie się ona znajdować na kultowym Bazarze Lotników.

Jadłodzielnie to miejsca, w których każdy może zostawić nadmiar jedzenia i się poczęstować. Umożliwiają one tym samym zapobieganie marnowaniu jedzenia i dyskretną pomoc tym, którzy go potrzebują. Ponadto tzw. „Ratownicy żywności” mają odbierać od mniejszych sklepów, piekarni czy kafejek produkty, które nadają się do spożycia, ale nie zostały sprzedane, i dostarczać je do Jadłodzielni.

Takie miejsca są tworzone przez niezależny, oddolny ruch Foodsharing skupiający ludzi, którym leży na sercu kwestia zapobiegania marnowaniu żywności. Idea Foodsharingu pochodzi z Niemiec, gdzie obecnie działa ponad 200 Jadłodzielni, a w ruch zaangażowanych jest kilkadziesiąt tysięcy aktywistów. Pomysł na grunt polski przeniosły Agnieszka Bielska i Karolina Hansen, założycielki Foodsharing Warszawa, w pierwszej połowie 2016 roku. Obecnie podobne punkty działają także m.in. w Krakowie, we Wrocławiu, w Bydgoszczy i w Toruniu, a otworzeniem ich u siebie jest już zainteresowanych kilkadziesiąt miast z całej Polski.

Często nie zwracamy uwagi na to, jak obchodzimy się z jedzeniem i jaką jego część wyrzucamy – w efekcie rocznie marnuje się w Polsce ok. 9 mln ton żywności zdatnej do spożycia, z czego aż 2 mln w gospodarstwach domowych, co daje nam niechlubne piąte miejsce w Unii Europejskiej. Drobne zmiany, takie jak uważniejsze planowanie zakupów, branie na wynos niedokończonego jedzenia w restauracji czy wyrobienie w sobie nawyku korzystania z Jadłodzielni, mogą przyczynić się do odwrócenia tej tendencji, a w konsekwencji – do zminimalizowania tego szkodliwego zjawiska.

Foodsharing Warszawa


POWIĄZANE

Do 20 czerwca 2017 r. przyjmowane są zgłoszenia do nowego składu Komisji do spra...

W miniony weekend do Szepietowa przybyły tłumy zwiedzających. Zielona Gala to pr...

Spośród ponad 150 winnic istniejących na Podkarpaciu blisko 60 proc. przyjmuje t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę