Advertisement

Pierwsze posiedzenie rządowego zespołu ds ASF

18 sierpnia 2016
Pierwsze posiedzenie rządowego zespołu ds ASF
PAP / Bartłomiej Zborowski

Propozycje działań wszystkich służb w celu wzmocnienia kontroli przemieszczania świń i produktów z wieprzowiną, a także miejsc sprzedaży i obrotu tych produktów omawiał w czwartek na swoim pierwszym posiedzeniu Międzyresortowy Zespół ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem ASF - poinformowało MRiRW.

Cytowany w komunikacie ministerstwa szef resortu rolnictwa Krzysztof Jurgiel za konieczne uznał przyspieszenie redukcji populacji dzików do wymaganego przez UE poziomu 0,5 dzika/km kw. Poinformował także, że zostaną wprowadzone obowiązkowe świadectwa weterynaryjne dla świń, a także mandaty karne dla osób nielegalnie przewożących dziki.

Premier Beata Szydło powołała zespół 11 sierpnia. Jurgiel przypomniał, że celem prac zespołu jest analiza skutków społeczno-ekonomicznych związanych z występowaniem ASF na terytorium Polski.

W skład zespołu - organu pomocniczego rządu - wchodzą sekretarze lub podsekretarze stanu, wyznaczeni przez ministrów: energii, finansów, infrastruktury i budownictwa, obrony narodowej, spraw wewnętrznych i administracji, spraw zagranicznych, środowiska oraz szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Ministerstwo rolnictwa podało, że członkowie zespołu zostali zobowiązani do przygotowania raportów dotyczących realizowanych przez nich zadań w sprawie łagodzenia skutków ASF oraz wniosków, których realizacja pozwoli na większą skuteczność w egzekwowaniu wymogów bioasekuracji. Raporty mają być przedstawione podczas kolejnego posiedzenia.

Dotychczas w Polsce zanotowano 13 ognisk afrykańskiego pomoru świń - ostatnie stwierdzono w gospodarstwie w gminie Leśna Podlaska w woj. lubelskim, o czym Główny Lekarz Weterynarii poinformował w środę.

W związku z nowymi ogniskami ASF u świń, Komisja Europejska zwiększyła w Polsce strefę, w której obowiązują zaostrzone rygory (obszar ochronny). Strefa wyszła już poza województwo podlaskie (obejmuje tam większość powiatów) i rozciągnęła się również na część województw: lubelskiego i mazowieckiego.

(PAP)


POWIĄZANE

ARiMR wypłaciła do 25 kwietnia 2017 r. 13,09 mld zł w ramach płatności bezpośred...

Kilkuset rybaków zajmujących się hodowlą karpi protestowało we wtorek przed mini...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę