Advertisement

Piknik z Klimatem – było gorąco!

30 sierpnia 2016

Dosłownie, w trzydziestostopniowym upale, warszawiacy i turyści aktywnie spędzili czas na „Pikniku z Klimatem” w Warszawie. Klub Gaja przy współpracy Lasów Państwowych zaprosił „małych i dużych” uczestników pikniku  do wspólnej edukacji poprzez zabawę – warsztatów „Od deski do deski”. W rytm stuku młotków i wbijanych gwoździ powstawały olchowe domki dla dzikich pszczół – murarek ogrodowych, a także dla biedronek i złotooków.

Na tegorocznym „Pikniku z Klimatem”  (28.08.2016) na Placu Zamkowym pojawiły się tłumy. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie i wzbogacić swoją ekologiczną wiedzę podczas różnych warsztatów, gier czy interaktywnych prezentacji. Na imprezie pojawili się również goście, którzy dzielili się swoimi refleksjami na temat ochrony klimatu. W tym roku hasłem pikniku było "Kulturalnie o niskiej emisji". Imprezę poprowadził Jarosław Kret.

Na stoisku Klubu Gaja poznawaliśmy różne gatunki owadów zapylających, rozmawialiśmy także o zagrożeniach dla pszczół.  Zła jakość powietrza jest jedną z przyczyn zmniejszania się populacji pszczół. Zanieczyszczenie powietrza dezorientuje pszczoły i utrudnia im dotarcie do pożywienia. Mówiąc o tym problemie, nawiązując do tematu pikniku, edukowaliśmy poprzez zabawę manualną – pomóż, zrób to sam.

Zaciekłość z jaką niektórzy zbijali domki dla murarki ogrodowej wprawiła mnie wręcz w zachwyt. Potwierdza to stwierdzenie, że jeśli zrobimy coś sami własnoręcznie, nabiera to mocy i znaczenia. Ogromną popularnością cieszyły się rozdawane na naszym stoisku materiały edukacyjne Lasów Państwowych.. Bajka dla dzieci czy poradnik grzybiarza robiły furorę – powiedział Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Dzieci, młodzież, rodzice, dziadkowie, a nawet turyści z zagranicy, samodzielnie zbijali olchowe deseczki. Olcha jest miękkim drewnem, łatwym w obróbce, a i tak, wbicie gwoździa nie było takie łatwe! Domek wypełniano przyciętymi rurkami trzciny pospolitej – tworząc miejsce gniazdowania dla murarki ogrodowej. Dla biedronek przygotowano szyszki, bo lubią je zasiedlać, a dla złotooków siano, bo często w nim szukają schronienia przed zimnem. Najmłodsi tworzyli dzikie pszczoły, o które rodzice zaraz musieli zadbać montując domek olchowy. Warsztaty „Od deski do deski” odbył się w ramach programu Klubu Gaja - Święto Drzewa, którego partnerem strategicznymLasy Państwowe. W tym roku, już w październiku,  zachęcać będziemy uczestników Święta Drzewa do sadzenia oraz ochrony drzew i krzewów, które stanowią zaplecze pokarmowe dla owadów, ptaków i zwierząt.

Na stoisku Klubu Gaja zaroiło się od dzikich zapylaczy. Z materiałów z recyklingu - korków i rolek po papierze toaletowym dzieci z wielkim zapałem tworzyły pszczółki, biedronki, złotooki i inne owady zapylające. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał w nagrodę bajkę „Basia i wyprawa do lasu" – komentuje Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka programu Święta Drzewa.

„Piknik z Klimatem” organizowany jest w ramach projektu „Partnerstwo dla Klimatu” przez Miasto Stołeczne Warszawa. Partnerami „Partnerstwa dla Klimatu”  są organizacje i instytucje reprezentujące bardzo różnorodne środowiska, m.in. jednostki administracji rządowej i samorządowej, ambasady, organizacje pozarządowe oraz instytucje, dla których ochrona klimatu stanowi priorytet.

Zobacz foto relację >>>>>

Kontakt:

Jacek Bożek – prezes Klubu Gaja – 603 636 554
Jolanta Migdał – koordynatorka programu Święto Drzewa – 609 495 871

Partner Strategiczny:

Klub Gaja


POWIĄZANE

ARiMR wypłaciła do 25 kwietnia 2017 r. 13,09 mld zł w ramach płatności bezpośred...

Kilkuset rybaków zajmujących się hodowlą karpi protestowało we wtorek przed mini...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę