OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Plan gospodarki odpadami, na czym polega?

27 kwietnia 2023
Plan gospodarki odpadami, na czym polega?

W Polsce przygotowywanych i wprowadzanych jest coraz więcej rozwiązań, które mają na celu poprawę stanu środowiska naturalnego na terenie naszego kraju. Jednym z nich jest plan gospodarki odpadami, który, mimo że funkcjonuje w krajowym systemie prawnym od dłuższego już czasu, cały czas stanowi jeden z podstawowych dokumentów opisujących zagadnienie gospodarowania odpadami. Przybliżamy jego założenia i tłumaczymy, dlaczego jest tak ważny.

Czym jest plan gospodarki odpadami?

 Właściwie należałoby zacząć od tego, że do czynienia mamy z różnymi planami gospodarki odpadami. Krajowy Plan Gospodarki Odpadami to ogólnopolski dokument zawierający specyficzną dla kraju analizę stanu gospodarki odpadami w Polsce. Zawiera on prognozy zmian, wskazanie celów, a także kierunków działań w zakresie zarządzania odpadami. Uzupełnia go krajowy program zapobiegania powstawaniu odpadów. Wszystko to odbywa się oczywiście zgodnie z obowiązującymi przepisami, a sam dokument, z uwagi na dynamiczne zmiany naszego otoczenia, wymaga aktualizacji nie rzadziej niż co 6 lat.

 Z punktu widzenia mieszkańca, większe znaczenie mogą mieć jednak Wojewódzkie Plany Gospodarki Odpadami. Cel i zakres tych dokumentów jest zbliżony do wyżej wspomnianego Krajowego Planu Gospodarki Odpadami, przy czym każdy z nich odnosi się każdorazowo do obszaru danego województwa. To powoduje, że zawiera on często więcej szczegółów i elementów diagnozy sytuacji, odnoszących się bezpośrednio do otoczenia mieszkańców.

 Planowanie w gospodarce odpadami - jaki jest cel?

 Bez względu na to, na jakim poziomie realizowane jest planowanie, omawiane dokumenty zawierają unormowany przepisami zakres podejmowanych zagadnień. W dużej mierze dotyczy on odpadów komunalnych - masy wytwarzanych odpadów, instalacji, służących ich zagospodarowywaniu oraz polityki fiskalnej w tym zakresie. Analogicznie rozpatrywane są jednak również strumienie odpadów innych niż komunalne np. odpadów niebezpiecznych, opakowaniowych czy chociażby komunalnych osadów ściekowych.

- Nadrzędny cel planu stanowi zapobieganie powstawania odpadów w taki sposób, aby ich problem rozwiązać już u źródła i zapobiegać szkodom środowiskowym - mówi Paweł Binkiewicz z firmy LEMITOR Ochrona Środowiska. - Ponadto ważny element stanowi próba odzyskania surowców i ponowne wykorzystanie odpadów, a przy tym końcowe bezpiecznie i bez szkody dla środowiska unieszkodliwianie tych, których nie udało się inaczej wykorzystać. To ważne, ponieważ w Polsce produkujemy rocznie ok. 13 mln ton odpadów komunalnych. Liczba ta jest zatrważająca, a więc konieczne są starania, aby nasza planeta możliwie najmniej cierpiała - dodaje.

Wdrażając plan gospodarowania odpadami, można skutecznie wpływać na strategie, jakie będą realizowane w praktyce. To trudne zadanie, wszak cele, chociażby w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym oraz podniesienia świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa, nie jest łatwo przełożyć na praktyczny wymiar gospodarki odpadami. Chociażby przejawiający się w tym, jak w praktyce mamy segregować odpady i jak ponosić koszty ich unieszkodliwiania.

- Szczytne cele w zakresie gospodarowania odpadami często są nam dobrze znane, gorzej jest z ich praktycznym stosowaniem. I nie jest to zarzut wyłącznie w stosunku do wytwórców odpadów. System gospodarowania nimi jest bardzo złożony, a w szeregu obszarów cały czas mamy deficyt informacji, co często uniemożliwia precyzyjne planowanie i podejmowanie optymalnych w danych warunkach działań - nadmienia Paweł Binkiewicz z firmy LEMITOR Ochrona Środowiska.

 

oprac. redakcja ppr.pl


POWIĄZANE

(Waszyngton, D.C., 29 kwietnia 2025 r.) - W pierwszych 100 dniach administracji ...

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę