aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Podkarpackie/ Leśnicy zamierzają sprzedać prawie 2 mln m sześc. drewna

4 stycznia 2018
Podkarpackie/ Leśnicy zamierzają sprzedać prawie 2 mln m sześc. drewna

2 mln 10 tys. metrów sześc. drewna, tzw. grubizny, planują w 2018 r. pozyskać podkarpaccy leśnicy. "To będzie o 26 tys. m sześc. więcej niż w ubiegłym roku" – powiedział w środę PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

"Wraz ze wzrostem zasobów leśnych Podkarpacia, wzrosło też pozyskanie drewna. Od kilku lat oscyluje ono w okolicy 2 mln m sześc. rocznie" – dodał.

Przypomniał, że "zasoby drzewne w lasach krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych szacuje się na ponad 130 mln m sześc.; o 25 mln m sześc. więcej niż 17 lat temu". "Każdy tysiąc metrów sześciennych pozyskanego drewna to przynajmniej dwa miejsca pracy przy ścince oraz zrywce drewna, a także kilka miejsc pracy w przemyśle drzewnym i handlu drewnem" - podkreślił rzecznik.

Średni roczny przyrost w drzewostanach południowo-wschodniej Polski wynosi 10,8 m sześc. na hektar. "Natomiast zasobność naszych lasów osiągnęła 324,8 m sześc. na hektar i jest jedną z najwyższych w Polsce; przeciętna krajowa to 266 m sześc. na jeden hektar. Wyższą ma tylko RDLP w Krakowie" – wyjaśnił Marszałek.

Z kolei średni wiek drzewostanu na Podkarpaciu wynosi 74 lata i jest o 11 lat wyższy niż średnia dla Lasów Państwowych w Polsce i 16 lat wyższy niż średnia dla wszystkich krajowych drzewostanów.

Ciekawostką jest duża i wciąż rosnąca ilość drewna martwego, pozostającego do naturalnego rozpadu w lesie dla zachowania jego różnorodności gatunkowej i siedliskowej.

Wynika ona też z faktu starzenia się lasu. Drewno martwe stanowi w niektórych nadleśnictwach podkarpackich nawet ponad 8 proc. ogólnej masy drzewostanów. Ocenia się, że łączna masa martwego drewna pozostawianego do zgnicia może sięgać 7,3 mln. m sześc., co stanowi 19,6 proc. miąższości martwego drewna zinwentaryzowanego ogółem w Lasach Państwowych.

Blisko 1/3 podkarpackich lasów stanowią drzewostany posadzone 50-70 lat temu na gruntach porolnych. Obecnie trwa przebudowa ich składu gatunkowego. "Tam gdzie rosły sosny, świerki czy olchy pojawiają się gatunki właściwe dla lasów w tej części Polski, czyli jodły, buki, jawory" – zauważył Marszałek.

RDLP w Krośnie nadzoruje 26 nadleśnictw gospodarujących na powierzchni 418 tys. ha. Lesistość tego regionu wynosi 38 proc. Od drugiej wojny światowej wzrosła ona o ponad 50 proc.

 

Alfred Kyc (PAP)


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę