aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Podkarpackie/ W Jaśle międzynarodowe spotkanie winiarzy

24 sierpnia 2017
Podkarpackie/ W Jaśle międzynarodowe spotkanie winiarzy

Przeszło 30 właścicieli winnic z Polski i zagranicy w najbliższy weekend weźmie udział w 12. edycji Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle (Podkarpackie). W trakcie imprezy zostanie też rozstrzygnięty konkurs na najlepsze polskie wino.

"Przez dwa dni na jasielskim rynku zaprezentowane będą wina z Polski oraz m.in. Bułgarii, Chorwacji, Libanu, Serbii, Węgier, Rumunii i Włoch. Zwiedzający, oprócz degustacji będą mogli poznać także dzieje regionów, z których pochodzą poszczególne produkty" - powiedziała w środę PAP rzeczniczka jasielskiego magistratu Agata Koba.

Dla zainteresowanych uprawą winorośli oraz turystów będą prezentowane akcesoria i sprzęt służący winiarzom w codziennej pracy. "Zaplanowano również warsztaty winiarskie, koncerty zespołów muzycznych. Zaś Międzynarodowe Dni Wina tradycyjnie rozpocznie korowód uczestników; w sobotę przejdzie on ulicami miasta" - zaznaczyła Koba.

Podczas imprezy ogłoszone zostaną wyniki IV Konkursu Win Polskich. "W tym roku o tytuł najlepszego polskiego wina rywalizuje aż 207 win" - dodała rzeczniczka.

W trakcie tegorocznych Dni Wina w miejscowym muzeum można będzie obejrzeć wystawę fotograficzną "Winnice w krajobrazie Podkarpacia". "Nasze miasto odegrało ważną role w najnowszych dziejach polskiego winiarstwa. Właśnie w Jaśle w latach 80. ub. wieku powstała pierwsza profesjonalna winnica w powojennej Polsce" – przypomniała Koba.

Natomiast od poniedziałku do środy już po zakończeniu imprezy turyści będą mogli zwiedzać pobliskie winnice. Międzynarodowe spotkanie winiarzy zorganizowali samorząd Jasła i Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy "Vinum pro Cultura".

Na Podkarpaciu jest blisko 150 winnic, które zajmują łącznie 150 ha. Przeciętne gospodarstwo winiarskie na Podkarpaciu zajmuje 20-30 arów.

W regionie przeważają odmiany odporniejsze, sprawdzone w lokalnym klimacie, m.in. seyval blanc, hibernal, bianca, jutrzenka, johanniter na białe wina i rondo, regent, marechal foch i leon millot na czerwone.

Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku. O jej rozpowszechnieniu w dawnych wiekach świadczą np. lokalne nazwy geograficzne: Winna Góra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzach karpackich.

Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu, w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas zaczęły być masowo przywożone do Polski. Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego wieku. Najwięcej winnic jest w okolicach Jasła i Krosna.

 

Alfred Kyc (PAP)


POWIĄZANE

Kampania #PlantHealth4Life powraca! Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrow...

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione przez Orga...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę