Advertisement

Podkarpackie: wykryto drugie ognisko ptasiej grypy w regionie

2 stycznia 2017
Podkarpackie: wykryto drugie ognisko ptasiej grypy w regionie
PAP / Dariusz Delmanowicz

W gospodarstwie w Krośnie (Podkarpackie) wykryto ognisko ptasiej grypy (wirus H5N8). Ognisko dotyczy 56 sztuk drobiu i ptaków utrzymywanych hobbystycznie - poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek.

Dodała, że to już drugie ognisko tej choroby w województwie.

Waksmundzka-Szarek podkreśliła, że powiatowy lekarz weterynarii w Krośnie wydał już rozporządzenie, które określa m.in. oznakowanie oraz nakazy i zakazy obowiązujące na obszarze, gdzie wykryto zagrożenie.

Pierwsze w regionie ognisko ptasiej grypy wykryto w połowie grudnia w gospodarstwie przyzagrodowym w Wapowcach w pow. przemyskim. Były w nim hodowane 72 sztuki drobiu różnego gatunku, m.in. kur, kur ozdobnych, kaczek i perliczek.

Ptasia grypa nie jest szkodliwa dla ludzi.

Jak wynika z komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii zamieszczonego na jego stronie internetowej, obecnie w kraju występują 22 ogniska tej choroby.

Ptasia grypa wystąpiła w Polsce do tej pory dwa razy. W grudniu 2007 r. pojawiła się w 10 ogniskach w województwach: mazowieckim (w powiatach płockim i żuromińskim) oraz warmińsko-mazurskim (w powiatach lidzbarskim, elbląskim i ostródzkim). W wyniku wykrycia tej choroby służby weterynaryjne zlikwidowały 939 tys. ptaków oraz ponad 3 mln 950 tys. jaj.

Wcześniej ptasia grypa występowała w Polsce od jesieni 2005 r. do wiosny 2006 r. Wykryto ją w kilku ogniskach, m.in. w Toruniu, Bydgoszczy, Świnoujściu oraz w woj. lubuskim. Wirus wykryto jedynie u dzikich ptaków, nie było zachorowań drobiu domowego.

(PAP)


POWIĄZANE

Od 10 kwietnia rolnicy, w tym właściciele sadów, mogą ubezpieczać uprawy na korz...

Sejmowa komisja rolnictwa odrzuciła w czwartek dwa poselskie projekty nowelizacj...

Europejska Sieć na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (European Sustainable Developmen...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę