aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Podlaskie/ Zakończyła się wizyta delegacji młodych rolników z Chin

25 października 2018
Podlaskie/ Zakończyła się wizyta delegacji młodych rolników z Chin

Chęć współpracy w handlu i na rynku przetwórstwa na rynku owoców zadeklarowali uczestnicy delegacji młodych rolników z Chin , którzy przebywali z kilkudniową wizytą w Polsce, odwiedzając województwo mazowieckie i podlaskie. Wizyta odbyła się w ramach programu wymiany młodych rolników.

Czterodniowa wizyta w Polsce delegacji z Chin i Komisji Europejskiej (KE) odbyła się w ramach programu wymiany młodych rolników Unia Europejska (UE) – Chiny. Organizatorem spotkań w Polsce pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

"Program został zainicjowany przez komisarza ds. rolnictwa i rozwoju wsi w KE Phililpa Hogana oraz Ministra Rolnictwa Chińskiej Republiki Ludowej(ChRL) pana Han Changfu w kwietniu 2017 roku. Zakłada on organizację wyjazdów studyjnych młodych rolników – dwóch wyjazdów do państw UE oraz dwóch do Chin" - wyjaśnił PAP rzecznik KOWR Mariusz Rytel.

Rytel poinformował, że program ma wzmocnić współpracę pomiędzy krajami UE, a Chinami w dziedzinie rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich oraz wymianę doświadczeń "w obliczu podobnych wyzwań w dziedzinie rolnictwa". Dodał, że wizyty służą promowaniu wiedzy o najnowszych technologiach rolnych oraz innowacyjności wśród młodego pokolenia rolników.

"Wymiana europejsko-chińska to szansa na poznanie różnych sposobów upraw i hodowli oraz okazja do znalezienia pomysłu na własne gospodarstwa" - powiedział rzecznik KOWR i dodał, że polskie rolnictwo od chińskiego różni się przede wszystkim - rodzajem upraw, ponieważ w Chinach rolnicy zajmują się głównie uprawą ryżu i bawełny, "ale rolnictwo w kraju, gdzie mieszka prawie miliard, czterysta milionów ludzi jest bardzo ważnym filarem chińskiej gospodarki".

Rzecznik KOWR poinformował, że 12 młodych rolników z Chin odwiedziło polskich rolników, sadowników, przetwórców, szkoły o profilu rolniczym i instytucje doradztwa rolniczego w województwie mazowieckim i podlaskim. Na Mazowszu rolnicy odwiedzili m.in. nowoczesną chlewnię oraz firmę sadowniczą w Grójcu. Na Podlasiu delegacja chińska zwiedziła Spółdzielnię Mleczarską w Piątnicy oraz jej Zakład w Ostrołęce, gdzie produkowane są artykuły bez laktozy, co jak podkreślił Rytel "wzbudziło duże zainteresowanie Chińczyków".

"Chcą zachowywać się tak jak Europejczycy, przyjmować pewne kulinarne tradycje Europy, a do nich należy jak najbardziej spożywanie mleka(...), natomiast o wiele większy odsetek z nich ( Chińczyków - PAP) nie toleruje laktozy (...) i ta linia bez laktozy cieszyła się zainteresowaniem wśród naszych gości. Bardzo szczegółowo pytali o wszystko, byli ciekawi wszystkiego" - opisał Rytel.

"Bardzo im się podobało w jednym z gospodarstw uprawy borówki amerykańskiej na Podlasiu, które jest jednym z największych w Europie" - powiedział Rytel i dodał, że młodzi Chińczycy są przedstawicielami rolniczych biznesów. "W Chinach nie ma tradycji przekazywania tych gospodarstw z ojca na syna, bo u nich raczej wszystko jest skolektywizowane w ramach takich ogromnych przedsięwzięć rolnych(...), dlatego poza rolnikami podczas wizyty były też osoby z firm transportowych, czy produkujących sprzęt rolniczy" - wyjaśnił Rytel.

Rzecznik KOWR poinformował, że przedstawicielka Ministerstwa Rolnictwa Chin i jednocześnie przewodnicząca delegacji Tong Yue podkreślała praktyczną, wymierną stronę spotkania i szansę na nawiązanie realnej współpracy pomiędzy firmami i instytucjami zajmującymi się handlem i przetwórstwem owoców, głównie jabłek.

"Cieszę się, że KOWR mógł pokazać Państwu nasze rolnictwo od praktycznej strony i z różnych punktów widzenia – mówił podczas uroczystej kolacji podsumowującej wizytę gości w Europie" powiedział cytowany w komunikacie KOWR dyrektor Generalny KOWR Piotr Serafin.

Polska była ostatnim przystankiem na trasie chińskich rolników, którzy wcześniej odwiedzili Portugalię, Belgię, Estonię i Wielką Brytanię. W ubiegłym roku dziewiętnaścioro rolników z osiemnastu krajów Europy w tym z Polski, zwiedziło sześć chińskich regionów. Trwający dwa lata projekt Komisja Europejska i Ministerstwo Rolnictwa ChRL podsumuje pod koniec listopada w Pekinie. Wyjazdy studyjne są współfinansowane przez UE i władze chińskie.

 

Małgorzata Półtorak (PAP)


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę