Anwil_7.04.17

Ponad 8 tys. puszek mleka trafi do dzieci w Kurdystanie

18 lipca 2016
Ponad 8 tys. puszek mleka trafi do dzieci w Kurdystanie
PAP/EPA / MICHAEL KAPEELER

Ponad 8 tys. puszek mleka w proszku trafi do dzieci z obozów dla uchodźców w irackim Kurdystanie. Małopolska przeznaczy na ten cel 100 tys. zł. Umowę w tej sprawie podpisano w piątek w Małopolskim Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie.

Jak poinformował prezes Fundacji SOS dla Życia ks. Tomasz Jegierski, dzieci powinny otrzymać mleko w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Bezpłatny transport do Kurdystanu zapewni Ministerstwo Obrony Narodowej – ładunek przewiezie samolot Hercules.

Puszki z mlekiem (każda o wadze 400 g) trafią do obozów uchodźców w irackim Kurdystanie, dla dzieci poszkodowanych w efekcie działań wojennych prowadzonych na terenie Iraku i Syrii.

Ks. Jagierski powiedział, że najbliższy transport może być też pomocą dla polskich rolników, ponieważ prawdopodobnie zostanie on uzupełniony o mleko z Agencji Rynku Rolnego. „Będą to zapasy mleka, które są nadwyżką, za które rolnicy muszą ponosić jeszcze dodatkowe koszty” – wyjaśnił PAP ks. Jagierski. Jak dodał, trwają rozmowy z ARR, aby do transportów w przyszłości dołączać mleko stanowiące nadwyżkę.

Fundacja SOS dla Życia od 2014 r. pomaga ofiarom wojny w Kurdystanie. „Pomoc trafia do najbardziej potrzebujących – osób w obozach, które uciekły z pola walki i znalazły się na terenie Kurdystanu. Wiele z tych osób to chrześcijanie, jazydzi” – opowiadał ksiądz.

Podkreślił też, że to Kurdowie byli pierwszymi, którzy udzielili pomocy osobom uciekającym przed wojownikami tzw. Państwa Islamskiego.

Pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce Ziyad Raoof zaznaczył, że w 2014 r. dzięki Fundacji SOS dla Życia i małopolskiemu urzędowi marszałkowskiemu (urząd przeznaczył na pomoc 200 tys. zł) - które zorganizowały transport m.in. koców, łóżeczek dla dzieci – przeżyło wiele osób w Kurdystanie. „Dotarła pomoc tak potrzebna, że uratowała życie wielu ludziom – bo to był okres zimy, kiedy brakowało koców, materacy” – powiedział Raoof.

Jak dodał, wojna trwa i w Kurdystanie będzie coraz więcej uchodźców. „Już od roku buduje się dwa wielkie obozy, by przyjąć uchodźców po planowanej akcji wyzwolenia Mosulu w Iraku” – powiedział pełnomocnik.

Marszałek Małopolski Jacek Krupa zwrócił uwagę, że w 2011 r. województwo podpisało z Kurdystanem deklarację o współpracy. „Radni naszego województwa bardzo poważnie, z wielką troską podchodzą do tej sprawy” – zaznaczył.

Przypomniał także, że sejmik małopolski wystosował apel do organizacji i ludzi dobrej woli, aby włączyli się w akcję pomocy dzieciom w Kurdystanie.

Marszałek, powołując się na statystki, wskazał, że w kurdyjskich obozach dla uchodźców 75 proc. dzieci jest niedożywionych.

(PAP)


POWIĄZANE

Jeżeli Prawo wodne nie zostanie przyjęte do końca czerwca, to KE będzie miała pr...

13 kwietnia 2017 r. na internetowej platformie aplikacyjnej Agencja Restrukturyz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę