aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Posiedzenie Rady Społecznej

4 marca 2016

 W piątek 26 lutego br. w siedzibie ANR w Warszawie odbyło się kolejne posiedzenie Rady Społecznej działającej przy Prezesie Agencji Nieruchomości Rolnych. Agencję reprezentowali Prezes dr Waldemar Humięcki oraz Wiceprezes Hanna Myjak oraz dyrektorzy zespołów w Biurze Prezesa. Głównym tematem spotkania była kwestia dzierżawy państwowych gruntów w świetle projektu ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Pierwszy punkt programu dotyczył klęski suszy, jaka nawiedziła w 2015 roku wiele polskich województw. Dyrektor Józef Zbigniew Polanowski tłumaczył procedurę ubiegania się o ulgi w czynszu dzierżawnym ze strony rolników dotkniętych suszą.

Wiele pytań dotyczyło przygotowywanej ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Leszek Dereziński, Prezes Federacji Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych zauważył, że w nowej ustawie niejasna jest przyszłość działających w rolnictwie spółek prawa handlowego i spółek pracowniczych. Podkreślił też, że ważne byłoby zwiększenie pomocy dla osób zamieszkałych na terenach byłych PGR. Prezes Humięcki powiedział, że zarówno Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jak i Agencja Nieruchomości Rolnych poszukują takich rozwiązań. Pomoc będzie się koncentrowała przede wszystkim na remontach i rewitalizacji obiektów mieszkalnych. Waldemar Humięcki zachęcał też organizacje rolnicze do aktywności podczas procesu legislacyjnego ustawy na forum Sejmu tak, aby jej ostateczny kształt był zgodny z oczekiwaniami środowisk rolniczych.

Najwięcej czasu podczas spotkania poświecono jednak na sprawy dotyczące zagospodarowania gruntów będących w Zasobie.

Prezes dr Waldemar Humięcki powiedział podczas posiedzenia, że w związku ze wstrzymaniem sprzedaży państwowej ziemi obecnie ANR koncentruje się na dzierżawie wolnych gruntów w trybie przetargów ograniczonych. Ważne jest, aby do czasu rozpoczęcia okresu wegetacyjnego, do rolników indywidualnych trafiło jak najwięcej ziemi w formie długoterminowych, stabilnych dzierżaw. Dlatego umowy są zawierane na okres nawet do 10 lat, dodał Prezes.

Podkreślił, że ogromną rolę do odegrania w tym procesie mają Rady Społeczne działające przy Oddziałach Terenowych Agencji, które m.in.: mogą rekomendować swoich przedstawicieli do udziału w pracach komisji przetargowych; są głosem doradczym dla dyrektora oddziału w kwestii wyboru rodzaju przeprowadzanego przetargu oraz określenia wagi poszczególnych kryteriów w przypadku przetargów ofert pisemnych. Zwrócił także uwagę, że w takim przetargu wysokość czynszu wywoławczego nie tylko nie jest jedynym, ale również nie jest najważniejszym kryterium wyboru oferty, o co od lat wnioskowali sami rolnicy.

Prezes dr Waldemar Humięcki podziękował wszystkim członkom Rady za już wykonaną pracę, szczególnie w regionach, gdzie odbyły się posiedzenia i zostały wdrożone zasady, których współautorami byli sami przedstawiciele organizacji rolniczych.

Anna Zając-Plezia, Dyrektor Zespołu Gospodarowania Zasobem poinformowała, że Agencja kontynuuje zawieranie umów sprzedaży w przypadku procedur rozpoczętych przed 20 listopada ub. r., również zawieranych z dzierżawcami w ramach ustawowego pierwszeństwa w nabyciu. Wcześniej jednak konieczna jest weryfikacja dokumentów, która jest przeprowadzana zarówno w Biurze Prezesa, jak i w Oddziałach Terenowych Agencji. Z uwagi na to, że umowy kupna-sprzedaży muszą zostać zawarte najpóźniej 29 kwietnia, pozostało niewiele czasu na załatwienie rozpoczętych spraw. Dyrektor odpowiadała też na wiele pytań dotyczących zasad dzierżawy państwowych gruntów w przyszłości.

W skład Rady, która pełni funkcję doradczą i opiniotwórczą dla Prezesa Agencji, wchodzą przedstawiciele: Federacji Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych; Krajowej Rady Izb Rolniczych; Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych; Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”; Stowarzyszenia Dzierżawców i Właścicieli Rolnych RP; Związku Zawodowego Rolnictwa Samoobrona; Związku Zawodowego Centrum Narodowe Młodych Rolników; Sekretariatu Rolnictwa Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”; Związku Zawodowego Rolników „Ojczyzna” oraz Związku Byłych Pracowników PGR.

Celem Rady jest bieżąca wymiana informacji, konsultacja problemów powstałych przy wykonywaniu przez Agencję jej zadań związanych z zagospodarowaniem nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, a także wyrażanie opinii w sprawach przedstawionych Radzie przez Prezesa Agencji.

Biuro Rzecznika Prasowego ANR


POWIĄZANE

Kampania #PlantHealth4Life powraca! Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrow...

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione przez Orga...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę