biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Powstał film o wiejskim konstruktorze aparatu fotograficznego

8 stycznia 2016
Powstał film o wiejskim konstruktorze aparatu fotograficznego
PAP / Wojciech Kryński Grzegorz Rogińs

Powstał film zatytułowany "Światłoczuły" opowiadający o rolniku z Sądecczyzny Wojciechu Migaczu, który ponad sto lat temu własnoręcznie skonstruował aparat fotograficzny i dokumentował życie Lachów sądeckich.

"Fotografie Migacza stanowią niezwykle bogate źródło etnograficzne, źródło wiedzy o kulturze materialnej i duchowej Lachów sądeckich. Dzięki jego niezwykłej pasji dziś możemy odkryć dawną sądecką wieś, zapomniane obrzędy, a także ówczesną modę" – powiedział PAP Jacek Kurzeja, współreżyser filmu.

 
"Światłoczuły" to film dokumentalny zawierający wypowiedzi ludzi, którzy pamiętali fotografa samouka i konstruktora. Obraz zrealizowało Stowarzyszenie na rzecz Badań i Dokumentacji Kultury "A Posteriori" w koprodukcji z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

 
Wojciech Migacz żył w latach 1874-1944 we wsi Gostwica koło Nowego Sącza. Ukończył Cesarsko-Królewską Szkołę Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, w której uzyskał specjalność tokarza i snycerza. Badacze jego życia twierdzą, że pasją do fotografii zaraził się właśnie podczas edukacji w Zakopanem.

 
W 1902 r. powrócił na stałe do rodzinnej Gostwicy i rozpoczął pracę na roli, jednak fotografia stała się jego pasją i była źródłem utrzymania. W zbiorach Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu znajdują się fotografie autorstwa Migacza, głównie ślubne i pogrzebowe oraz indywidualne portrety.

 
Migacz dokumentował również życie Lachów sądeckich. Na szklanych odbitkach można oglądać całoroczny cykl zajęć rolniczych i różne prace w gospodarstwie, a także spotkania towarzyskie i rodzinne, wesela, obrzędy świąteczne oraz przedstawienia teatralne. W zbiorze Migacza dominują pamiątkowe fotografie rodzinne i zbiorowe. Odzwierciedlają one więź rodzinną i wiejską.

 
W końcu lat dwudziestych ub. w. Migacz zajął się ujęciami reporterskimi. Sfotografował np. przejazd Wincentego Witosa oraz procesję z obrazem Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu. Rzadko fotograf samouk upamiętniał pejzaże z chłopskimi chatami. Cenną fotografią Migacza jest panorama Starego Sącza i jego okolicy, składająca się z sześciu połączonych zdjęć wykonanych w 1915 r.

 
Premierowy pokaz filmu odbędzie się w piątek, w nowosądeckim Domu Gotyckim.

(PAP)


POWIĄZANE

W Stanach Zjednoczonych 4 lipca nie jest tylko rocznicą podpisania Deklaracji Ni...

W lipcu 2025 roku rynek jęczmienia w Europie wykazuje wyraźne zróżnicowanie ceno...

Jeden post, dziesiątki komentarzy, setki oskarżeń. Klub Jagielloński został nazw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę