aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Poznań/Na targach Pol-Eco System wystawa promująca auta na gaz ziemny

19 października 2017
Poznań/Na targach Pol-Eco System wystawa promująca auta na gaz ziemny

Zalety stosowania gazu ziemnego jako alternatywy dla tradycyjnych paliw samochodowych poznać można na wystawie "Strefa metanu", zorganizowanej na targach ochrony środowiska Pol-Eco System w Poznaniu. W Polsce jest 3,5 tys. użytkowników takich aut.

Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska Pol-Eco System rozpoczęły się we wtorek. Na ekspozycji w jednej z hal targowych zaprezentowano pojazdy zasilane sprężonym gazem ziemnym CNG, skroplonym gazem ziemnym LNG, jak również urządzenia służące do tankowania takich pojazdów.

Jak podkreślił w imieniu organizatorów ekspozycji Bartłomiej Kamiński, prezes zarządu fundacji Green Fuel, gaz ziemny jest tanią, bezpieczną i ekologiczną alternatywą dla drogich paliw tradycyjnych. Dodał, że cena pojazdu na gaz ziemny jest zbliżona do ceny auta z napędem tradycyjnym.

"Nasze paliwo jest paliwem pomostowym między obecnymi paliwami a wodorem. Gaz ziemny stanowi świetną alternatywę dla dotychczas stosowanych paliw ropopochodnych, w tym także gazu LPG. To paliwo bezpieczne: w przypadku rozszczelnienia, wypadku nie rozlewa się, tylko ucieka w górę. W stosunku do aut z napędem Diesla możemy uzyskać oszczędności sięgające 36 proc. Dzięki temu, że paliwo jest czyste, nie niszczy silnika - oszczędzamy na eksploatacji pojazdu" - powiedział.

Według Kamińskiego, dodatkową zachętą dla osób rozważających nabycie auta napędzanego gazem ziemnym powinno być planowane przez rząd zniesienie akcyzy na CNG.

Na wystawie chętni zobaczyć mogą wyprodukowane w polskich fabrykach Lancię i VW Caddy z fabryczną instalacją na gaz ziemny, oraz ciężarówkę Iveco Stralis zasilaną LNG.

"Umieszczone w ciężarówce dwa zbiorniki pozwalają jej przejechać 1,5 tys. km. Lancia w mieście przejedzie ok. 250 km, w trasie 400 km. VW Caddy na gaz ziemny ma zasięg do 600 km. Ze spalania powstaje tylko para wodna i CO2 – to jest czyste paliwo” – podkreślił organizator wystawy.

Bartłomiej Kamiński przyznał, że obecnie w Polsce jest 25 ogólnodostępnych stacji umożliwiających tankowanie gazem ziemnym. W Niemczech jest około tysiąca stacji dla 80 tys. samochodów.

"Jednak nasze paliwo można tankować w domu czy w firmie za pomocą instalacji podłączonej do sieci gazowej. Warto pamiętać, że auta na gaz ziemny nie są dobrym rozwiązaniem dla przedstawicieli handlowych w ciągłej trasie. To raczej napęd dla firm działających na rynku lokalnym, dla taksówek, firm komunalnych czy rodzin jeżdżących po okolicy” - powiedział.

Tegoroczna edycja targów Pol-Eco System odbywa się pod hasłem: "Gospodarka obiegu zamkniętego dla człowieka i przyrody". Swoją ofertę prezentuje ponad 300 firm i instytucji z branży ochrony środowiska. Poza wystawcami z kraju są to też firmy m.in. z Czech, Finlandii, Belgii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Targi potrwają do 19 października.

 

Rafał Pogrzebny, Bożena Dymkowska (PAP)


POWIĄZANE

Producenci piwa mierzą się w ostatnich latach z ogromną liczbą wyzwań związanych...

Dobrze utrzymana, produktywna krowa powinna cielić się co roku. Oznacza to, że z...

Oczywiste jest, że organizacja imprez okolicznościowych, jak wesela, święta czy ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę