Advertisement

Praca Szefa kuchni bez tajemnic

20 października 2016
Praca Szefa kuchni bez tajemnic

20 października przypada Światowy Dzień Szefa Kuchni. Z jakimi wyzwaniami wiąże się ta profesja, a co jest w niej najprzyjemniejsze? Ile w serialach obyczajowych i filmach jest prawdy o tym zawodzie? O pracy szefa opowiada mistrz kuchni Mirek Drewniak.


Obowiązki szefa kuchni zdecydowanie nie ograniczają się do gotowania. Szef jest odpowiedzialny za cały proces przygotowania dania - od zamówienia surowców i ich przyjęcie, przez proces gotowania, na wydaniu potrawy skończywszy. To od niego zależy organizacja i atmosfera pracy w restauracji, bistro, czy stołówce. Szef kuchni współpracuje nie tylko z pracownikami kuchni, ale całym zatrudnionym w restauracji personelem. Do niego należy sporządzenie menu oraz kontakt z gośćmi i klientami.

 

- Kucharz przygotowuje dania, natomiast szef kuchni jest odpowiedzialny za całokształt; zarządza wieloma sferami związanymi z bieżącą działalnością kuchni. Wyniesiona ze szkoły wiedza i praktyczne umiejętności są ważne, ale to zaledwie podstawa tego, co powinien umieć szef kuchni - podkreśla Mirek Drewniak, związany z branżą kulinarną od trzech dekad mistrz kuchni.
Jest także przewodniczącym Loży Ekspertów Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”, wraz z innymi specjalistami decyduje o przyznaniu certyfikatów jakości wyrobom rodzimych producentów.

-
To trudna, wymagająca poświęceń profesja. Wiąże się ona nie tylko z wysiłkiem fizycznym, ale też pracą wieczorami, nocą oraz w weekendy. Szef kuchni musi działać pod presją czasu i powinien być odporny na stres. Trzeba przy tym pamiętać, że mamy do czynienia z natychmiastową reakcją na usługę - gość restauracji od razu dzieli się swoimi opiniami, nie ma miejsca na wpadki - zaznacza M. Drewniak.


Jak dodaje, w tym zawodzie trzeba łączyć umiejętność zarządzania i egzekwowania zadań z kreatywnym podejściem do gotowania oraz otwartością na nowe pomysły. To praca dla osób, które stawiają na rozwój i nie umieją stać w miejscu.
-
Satysfakcja z dobrze wykonanego zadania, zadowolenie gości, czy klientów i realny wpływ na kształt danego miejsca wynagradzają jednak wszystkie trudy tej pracy - mówi z uśmiechem Mirek Drewniak.

 


Co doświadczony mistrz kuchni radzi młodym miłośnikom gotowania? -
Osoby stawiające pierwsze kroki w branży powinny pielęgnować swoją pasję, podglądać mistrzów, szukać nowych inspiracji i doskonalić umiejętności, także te z zakresu zarządzania. Nie można poprzestać na wiedzy wyniesionej ze szkoły, a do programów telewizyjnych i filmów obyczajowych dot. gotowania należy podchodzić z dystansem, takie produkcje rządzą się przecież swoimi prawami - mówi z uśmiechem.

 

 

Edukowanie i wspieranie młodego pokolenia kucharzy jest jednym z obszarów działalności Fundacji Klubu Szefów Kuchni. Mirek Drewniak jest współzałożycielem i członkiem tej założonej w 2008 roku organizacji. Jej członkowie promują rodzimą kuchnię, uczestniczą w pokazach kulinarnych, kreują także dobre kulinarne wzorce poza granicami naszego kraju. To miejsce wymiany doświadczeń dla najlepszych polskich szefów kuchni.

 

Czego należy życzyć szefom kuchni z okazji ich święta? - Wytrwałości, siły, ale też i poprawy sytuacji w branży. Wysokie zarobki w zagranicznych restauracjach kuszą naszych znakomitych szefów kuchni. Wielu z nich zdobywa cenne doświadczenie, a po latach wraca do kraju, nie wszyscy się jednak na to decydują. Sobie i swoim koleżankom i kolegom po fachu życzę wielu sukcesów i satysfakcji z pracy - podsumowuje M. Drewniak.


Mirek Drewniak - mistrz kuchni, prezes i współzałożyciel Śląskiego Oddziału Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, współzałożyciel i członek Fundacji Klubu Szefów Kuchni. 
Organizator i wykonawca Dni Kuchni Polskiej za granicą. Przewodniczący Loży Ekspertów Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”.


Uznany juror i współprowadzący w konkursach kulinarnych organizowanych w całej Polsce. Dwukrotnie nominowany do nagrody „Oskar Kulinarny” 2006 i 2007 w kategorii autor i promotor kuchni regionalnej, laureat nagrody Polskiej Organizacji Turystycznej za promowanie kuchni Polskiej w Europie i na Świecie.


Występował wielokrotnie w programach telewizyjnych i radiowych, był konsultantem kulinarnym pierwszej edycji show „MasterChef”. Autor „Przewodników Kulinarnych” Wydawnictwa Pascal, a także licznych książek oraz tekstów kulinarnych. Przewodniczący Jury konkursu dla blogerów kulinarnych BlogerChef.

 


* * *

 

Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”


www.docenpolskie.pl
www.blog.docenpolskie.pl


Celem programu „Doceń polskie” jest promocja wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu „Doceń polskie” zajmują się specjaliści zawodowo związani z żywnością i technologią żywienia, którzy tworzą Lożę Ekspertów. Zasiadają w niej m.in. członkowie Fundacji Klubu Szefów Kuchni.
Twórca programu „Doceń polskie” jest także organizatorem projektu BlogerChef (blogerchef.pl) – innowacyjnego przedsięwzięcia skierowanego do blogerów kulinarnych.

 

* * *

 

KONTAKT:
Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
www.docenpolskie.pl


Anna Koza / Adventure Media


POWIĄZANE

Od 10 kwietnia rolnicy, w tym właściciele sadów, mogą ubezpieczać uprawy na korz...

Sejmowa komisja rolnictwa odrzuciła w czwartek dwa poselskie projekty nowelizacj...

Europejska Sieć na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (European Sustainable Developmen...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę