Advertisement

Produkcja mleka w Europie wyhamowała, rośnie import z Azji i Ameryki Łacińskiej

29 września 2016
Produkcja mleka w Europie wyhamowała, rośnie import z Azji i Ameryki Łacińskiej

Jak podaje Fonterra, produkcja mleczarska w Europie spadła po raz pierwszy od marca 2015 roku: wolumen skupu spadł o 2% w czerwcu 2016 roku. W skali 12-miesięcznej Nowa Zelandia i Unia Europejska wciąż zwiększają eksport (odpowiednio o 7% - dane do lipca i o 12% - dane do maja), podczas gdy eksport z USA zaczął rosnąć w czerwcu.

Wciąż utrzymuje się słaba pozycja zakupowa z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki, podczas gdy import realizowany przez kraje azjatyckie wciąż rośnie (Chiny zwiększyły import o 27% licząc do lipca 2016). Podobna tendencja wzrostowa obserwowana jest w odniesieniu do Ameryki Łacińskiej.

Fonterra przewiduje, że jej produkcja w sezonie 2016/17 spadnie o 3%. Firma w lipcu skupiła 2% mleka mniej niż w lipcu 2015 roku. W przypadku Australii było to już 10% mniej niż w lipcu 2015 roku. Nowozelandzki potentat w swoich komunikatach wskazuje, że największy spadek produkcji w Europie w lipcu nastąpił w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech: odpowiednio 7%, 3% i 1%. Jednakże w skali roku produkcja unijna jest wciąż wyższa o 4% (do czerwca 2016 roku). Amerykański Departament ds Rolnictwa przewiduje wzrost produkcji mleczarskiej o 1,9%.

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

Od 10 kwietnia rolnicy, w tym właściciele sadów, mogą ubezpieczać uprawy na korz...

Sejmowa komisja rolnictwa odrzuciła w czwartek dwa poselskie projekty nowelizacj...

Europejska Sieć na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (European Sustainable Developmen...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę