Propozycja ministra Morawieckiego – obligacje jak los na loterii

11 lipca 2016
Propozycja ministra Morawieckiego – obligacje jak los na loterii

Jednym z elementów ogłoszonego przez ministra Mateusza Morawieckiego planu reformy systemu emerytalnego jest emisja tzw. obligacji premiowych, zwanych też loteryjnymi. Ten niecodzienny instrument finansowy z powodzeniem funkcjonuje w wielu innych krajach.

Mechanizm działania obligacji premiowych jest prosty. Skarb Państwa wyemituje obligacje o zerowym kuponie (czyli takie, od których nie wypłaca się odsetek, a zarobek inwestora pochodzi z różnicy ceny zakupu i ceny nominalnej), a następnie wśród ich posiadaczy zorganizuje loterię, w której nagrodą będzie „znacząca premia”. Samo ministerstwo przyznaje, że premia ta będzie stanowić „ekwiwalent oprocentowania”.

- Z danych Totalizatora Sportowego wynika, że co drugi dorosły Polak gra w Lotto. Rokrocznie firma odnotowuje przychody ze sprzedaży na poziomie ok. 3 mld zł. Obligacje loteryjne mają więc spory rynek do zawojowania, choć pojedyncza obligacja zapewne będzie o wiele droższa niż jeden los – stwierdza Michał Żuławiński, analityk Bankier.pl.

Połączenie obligacji z grą losową nie jest polskim wynalazkiem. Tego typu instrument, nieznany dotychczas w Polsce, spotykany był m.in. w Niemczech, Belgii, Szwecji, Danii, Japonii, Francji, Hiszpanii, Meksyku, Pakistanie, Argentynie, Irlandii czy Wielkiej Brytanii. W tym ostatnim kraju koncepcja łączenia oszczędzania i hazardu ma wielowiekową tradycję - pierwsze obligacje loteryjne wyemitowano tam w 1694 r., a ich aktualna postać wprowadzona została w 1956 r.

- Mechanizm loterii coraz częściej wykorzystywany jest przez administrację państwową. Od kilku miesięcy organizowana jest loteria paragonowa, a w większych miastach funkcjonują loterie dla mieszkańców rozliczających PIT czy przedsiębiorców ubiegających się o atrakcyjne miejsca do handlu. Szkoda jedynie, że państwo bardzo restrykcyjnie podchodzi do organizowania loterii przez sektor prywatny, który w tym celu musi wypełnić szereg wymogów stawianych przez ustawę o grach hazardowych – dodaje Żuławiński.

Więcej na ten temat: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Obligacje-premiowe-vel-loteryjne-co-to-takiego-i-czy-w-Polsce-sie-przyjma-7429723.html

infowire.pl


POWIĄZANE

Przewodniczący Copa, Martin Merrild, złożył dzisiaj hołd byłemu przewodniczącemu...

W dniach 17-19 lutego 2017 r. już po raz trzeci w Halach Miejskiego Ośrodka Spor...

Fundusze promocji produktów rolno–spożywczych dobrze wykorzystują pieniądze UE, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę