cts_ptak_10317

Przemysł wraca do formy, sprzedaż detaliczna mocno w górę

20 września 2016
Przemysł wraca do formy, sprzedaż detaliczna mocno w górę

Po nieoczekiwanym lipcowym spadku, sierpień przyniósł wzrost produkcji przemysłowej o 7,5 proc. Wynik świadczy o poprawie sytuacji w przemyśle, ale wciąż trudno mówić o trwałej tendencji wzrostowej. Choć lipcowy spadek wpisywał się w trwającą od prawie dwóch lat huśtawkę miesięcznej dynamiki produkcji, to jednak był najmocniejszy od grudnia 2012 r.

 

Nie bez znaczenia dla aktywności firm tego sektora pozostaje z pewnością koniunktura u naszych największych partnerów handlowych. Spadek zamówień widoczny był już w kwietniu i maju, a w lipcu jego skala sięgała prawie 15 proc. Podobne załamanie poprzednio zanotowano w sierpniu ubiegłego roku oraz w 2014 r. W kolejnych miesiącach sytuacja ulegała wyraźnej poprawie, można więc przypuszczać, że tak będzie i tym razem, co potwierdza silny sierpniowy wzrost produkcji.

 

Na tle ogólnej sytuacji w produkcji przemysłowej, na którą niekorzystny wpływ miało górnictwo i energetyka oraz ciepłownictwo, pozytywnie należy ocenić przede wszystkim wzrost w sektorze przetwórstwa przemysłowego, sięgający aż 9,4 proc. Spośród poszczególnych działów, największy, 31 proc. wzrost zanotowano w produkcji wyrobów tekstylnych, o 23,8 proc. wzrosła produkcja sprzętu transportowego, o 20 proc. pojazdów samochodowych i o 19,1 proc. maszyn i urządzeń. Szczególnie istotna jest poprawa w tej ostatniej dziedzinie. Może ona sygnalizować postęp w inwestycjach. Produkcja dóbr inwestycyjnych w lipcu zmniejszyła się o 9,1 proc.

 

Tezy tej nie potwierdza wciąż kondycja budownictwa. Produkcja budowlano-montażowa była w sierpniu niższa niż przed rokiem aż o 20,5 proc. Jest to wynik znacznie słabszy niż lipcowy spadek o 18,8 proc. i najgorszy od maja 2013 r. Spadkowa tendencja utrzymuje się już od ponad dwóch lat i nie widać żadnych sygnałów, wskazujących na możliwość jej zakończenia.

 

Wyraźne przyspieszenie dynamiki miało miejsce w przypadku sprzedaży detalicznej, która była w sierpniu wyższa niż przed rokiem aż o 5,6 proc. Wszystko wskazuje na to, że wystąpił wreszcie długo oczekiwany efekt programu 500+ oraz poprawy sytuacji na rynku pracy. W ujęciu realnym, uwzględniającym deflację, sprzedaż detaliczna wzrosła o 7,8 proc. Zanotowano sięgającą 17,6 proc. dynamikę w sprzedaży pojazdów, o 18,8 proc. więcej kupowano w sierpniu odzieży i obuwia, o 15,9 proc. wzrosła sprzedaż farmaceutyków i kosmetyków, a o 11 proc. mebli i sprzętu RTV/AGD.


 

O GERDA BROKER

GERDA BROKER powstała w 2013 roku z inicjatywy twórcy i głównego udziałowca firmy GERDA, której Polacy od 25 lat powierzają bezpieczeństwo swojego życia i mienia. Firma zapewnia klientom indywidualnym oraz instytucjonalnym pełną gamę rozwiązań finansowych – od ubezpieczeń, poprzez finansowanie, po lokowanie nadwyżek finansowych. Niezależność GERDA BROKER pozwala na dobór produktów najbardziej korzystnych dla klienta w każdej z powyższych kategorii, natomiast w obszarze inwestycji – włączając w to obligacje korporacyjne oraz nieruchomości – tylko zdrowych i perspektywicznych aktywów. GERDA BROKER najwyższą jakość obsługi zapewnia dzięki dedykowanym zespołom doradców wyspecjalizowanych w poszczególnych grupach produktów zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami każdego klienta.

 

Więcej informacji: http://gerdabroker.pl/

Roman Przasnyski Główny Analityk GERDA BROKER / Biuro prasowe GB


POWIĄZANE

Rolnicy będą mogli ubezpieczyć uprawy rolne od pełnego pakietu ryzyk albo od jed...

Ustawę zakładającą połączenie w jedną instytucję Agencji Nieruchomości Rolnych z...

Od 2018 r. minister rolnictwa będzie mógł upoważnić do pełnienia funkcji jednost...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę