cts_ptak_10317

PSL chce interwencji rządu w związku z sytuacją w rolnictwie

11 sierpnia 2016
PSL chce interwencji rządu w związku z sytuacją w rolnictwie

Sytuacja w rolnictwie jest fatalna przez niskie ceny skupu owoców i zbóż - ocenił podczas środowej konferencji prasowej w Sejmie szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, PSL żąda interwencji rządu i ministra rolnictwa w tej sprawie. Minister Krzysztof Jurgiel odpowiada, że to PSL doprowadził do destabilizacji rynków.

W ocenie szefa ludowców obecna sytuacja w rolnictwie jest "fatalna ze względu na bardzo niskie ceny zbóż, owoców miękkich". "Np. wiśnie rok temu skupowano po 1,50 zł, a teraz po złotówce. Jabłka rok temu po 50 groszy, a teraz po 20 groszy; cena skupu żyta to 400 zł, gdzie same koszty uprawy, nawozów to jest około 300 zł" - wyliczał Kosiniak-Kamysz. Dodał, że ceny owoców i zbóż spadły rok do roku pomimo niższych w bieżącym roku zbiorów - o 30-50 proc.

 Podkreślił jednocześnie, że w trakcie wakacji nie doszło już do dwóch posiedzeń rządu oraz że na sytuację w rolnictwie nie reaguje resort rolnictwa. "Przed wyborami potrafili obiecać wszystko i wszystkim na polskiej wsi i ta wieś zaufała idąc i głosując na PiS. Teraz nie ma odpowiedzi na palące problemy" - stwierdził szef PSL.

 "Rząd PiS, przedstawiciele PiS bardzo często mówili, że trzeba wprowadzać ceny minimalne. Oczekujemy jak najszybciej wprowadzenia cen minimalnych" - mówił.

"Oczekujemy też skupu interwencyjnego przez Agencję Rezerw Materiałowych mleka, masła i innych produktów rolno-spożywczych" - dodał.

 Kosiniak-Kamysz poinformował, że oczekuje interwencji ministra rolnictwa oraz jak najszybszych działań rządu w kwestii sytuacji w rolnictwie. "Żądamy tych działań od rządu. Nie może być tak, że są wakacje, jest czas intensywnej pracy w rolnictwie i nie ma pomocy dla tej grupy pracujących" - stwierdził.

 W sprawie gwałtownie spadających cen wiśni, pod koniec lipca minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wystąpił do UOKiK, by zbadał on, czy tak niskie ceny nie są wynikiem zmowy. Według sadowników kilogram kosztuje w skupie 1 - 1,1 zł, jeszcze tańsze są wiśnie na sok.

 Minister Krzysztof Jurgiel odnosząc się do słów lidera PSL podkreślił, że po raz kolejny atakuje on rząd PiS i resort rolnictwa twierdząc, że nie ma żadnej reakcji na aktualną sytuację w rolnictwie, w tym na rynku wiśni. "Widać zapomniał, jak przez 8 lat rządów koalicji PO-PSL jego partia doprowadziła do destabilizacji rynków rolnych, a zwłaszcza mleka, mięsa wieprzowego i chowu trzody chlewnej" - powiedział Jurgiel. Jak zauważył przez te lata Ludowcy tolerowali też patologie w obrocie ziemią.

 Jurgiel podkreślił jednocześnie, że minęło niewiele ponad pół roku dobrej zmiany, a już "zlikwidowaliśmy patologie w obrocie ziemią – ziemia będzie dla rolników, a nie spekulantów; pomogliśmy producentom mleka i trzody chlewnej". "Na pomoc przeznaczyliśmy 244 mln zł dla 91,5 tys. producentów mleka i 63 tys. dla producentów trzody chlewnej. Nadrobiliśmy zaległości w wypłacie dopłat bezpośrednich, które powstały z powodu opieszałości polityków PO i PSL oraz powiązanych z nimi niekompetentnych urzędników. Zmieniliśmy przepisy dotyczące szacowania szkód łowieckich, opracowaliśmy projekt zmian ustawy w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników" – wyliczał minister.

 Jak dodał, PiS przygotował też ustawę o zapobieganiu nieuczciwym praktykom rynkowym stosowanym wobec dostawców produktów spożywczych i rolnych przez przedsiębiorców zajmujących się obrotem tymi produktami. Jej celem jest wyeliminowanie z łańcucha dostaw żywności stosowania nieuczciwych praktyk handlowych przez segment handlu, w tym handlu wielkopowierzchniowego.

 Minister podkreślił też, że wprowadzone zostały uproszczenia we wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich, a do konsultacji społecznych skierowany został „Program rozwoju głównych rynków rolnych w Polsce na lata 2016-2020”. Ponadto, dodał, powołana została Rada Dialogu Społecznego w Rolnictwie. Resort pracuje nad Strategią Odpowiedzialnego Rozwoju w obszarze rozwoju wsi. Otworzone zostało 17 nowych rynków zbytu dla polskich produktów rolno-spożywczych. To wszystko od 16 listopada 2015 roku - zaznaczył Jurgiel.

 "Tego koalicja PO-PSL nie potrafiła zrobić przez 8 lat, ale prezes Kosiniak-Kamysz uważa, że nic nie robimy. Rolnicy już to ocenili i nie widać żadnej zmiany w tym względzie bo sondaże dla +obrońców rolników+ – PSL-u dalej dołują" - stwierdził szef resortu rolnictwa.

 


POWIĄZANE

Rolnicy będą mogli ubezpieczyć uprawy rolne od pełnego pakietu ryzyk albo od jed...

Ustawę zakładającą połączenie w jedną instytucję Agencji Nieruchomości Rolnych z...

Od 2018 r. minister rolnictwa będzie mógł upoważnić do pełnienia funkcji jednost...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę