Relacja z konferencji Krajowej Izby Gospodarczej

4 października 2016

Dnia 20.09.2016 w Warszawie odbyła się konferencja Krajowej Izby Gospodarczej, której przewodniczył Ryszard Marcińczak – prezes KIG. Udział w niej wzięli: przedstawiciele Ambasad: Chin, Ukrainy i Libanu, przedstawiciele Urzędów Marszałkowskich, Urzędów Miast, Regionalnych i Lokalnych Izb Gospodarczych oraz przedstawiciele mediów.

 

Celem spotkania było przedstawienie planów izb gospodarczych, dotyczących wsparcia i promocji polskich firm na rynkach zagranicznych.

 

Po powitaniu gości przez Prezesa KIG - Ryszarda Marcińczaka, odbyła się dyskusja na temat nowych projektów rozwojowych polskiego biznesu oraz prezentacje przygotowane przez gości. Na spotkaniu podsumowano targi i workshop, które odbyły się niedawno w Warszawie, a których organizatorami były między innymi: Polska Izba Gospodarcza, ambasada Chin i Stowarzyszenie Polskich Mediów. Impreza miała formułę projektu określonego mianem „China Homelife”. W ocenie projektu podkreślano korzyści, jakie obu stronom przyniosły targi. Uczestniczy konferencji zgodnie przyznali, że projekt „China Homelife” – to dobry prognostyk dla rozwoju handlowych stosunków Polsko – Chińskich. Projekt skutecznie, zdaniem dyskutantów, przyczynił się do promocji współpracy polskich przedsiębiorców z chińskimi. Kolejny temat, nad którym zastanawiali się uczestnicy konferencji - to projekt współpracy handlowej z Kanadą i USA. Po dyskusji, odbyły się prezentacje gości. Do najciekawszych prelekcji należały wykłady prof. dr hab. inż. Wiesława Nowińskiego z UKSW pt. „Polska Dolina Krzemowa”, „Polska Innowacyjna ++”, przedstawiające promocję polskiej przedsiębiorczości i omawiające narzędzia temu służące takie jak np.: powstanie klastrów biznesowych i akademickich inkubatorów przedsiębiorczości oraz rozwój biznesu w ramach projektu „Polski Technopolis”.

 

Ciekawy również był wykład nt „Fenomeny Singapuru i Polski”, porównujący rozwój przedsiębiorczości i kooperacji biznesowej w Singapurze w stosunku do polskiego biznesu. Wszyscy uczestnicy konferencji z zaciekawieniem słuchali o dobrych praktykach biznesowych stosowanych w Singapurze takich jak np.: „Inwestycja w mózgi”– czyli w utalentowanych ludzi oraz w projekt polegający na określeniu nisz handlowych, umożliwiających rozwój przedsiębiorczości.

 

Drugim ciekawym projektem przedstawionym na spotkaniu był „Dzień Ambasad”, polegający na organizacji otwartego dnia, w którym można będzie bezpłatnie zwiedzić większość ambasad oraz wziąć udział w przygotowanych przez nie imprezach.

 

Zapowiedziano również organizację Krajowego Kongresu Gospodarczego, poświęconego problemom współpracy handlowej z zagranicą.

 

Po prezentacjach gości, zabrał głos Marek Traczyk – Prezes Stowarzyszenia Polskich Mediów, który zaprezentował nowe rozwiązania w zakresie elektronicznego zarządzania relacjami z klientem, czyli CRM „Szef”, który jest tańszy od większości podobnych ofert na rynku, gdyż jedyny koszt, jaki należy w tym przypadku ponieść, to koszt serwera, którego cena zależna jest od wielkości miejsca i zastosowanych aplikacji.

 

Na zakończenie pierwszej części konferencji ustalono termin przyszłego spotkania Mazowieckiego Sejmiku Gospodarczego. Odbędzie się ono 09.06.2017 r. oraz zaprezentowana została nowa gazeta redakcji TTG Polska „TTG Wiadomości Gospodarcze”.

 

W drugiej części spotkania odbyły się dyskusje członków Regionalnych i Lokalnych Izb Gospodarczych na temat ich problemów i przedstawiono warunki przyjęcia nowych członków do KIG.

 

Po omówieniu zaplanowanych tematów, konferencja zakończyła się.

Tekst i zdjęcia: Bartosz Karwacki


POWIĄZANE

Przewodniczący Copa, Martin Merrild, złożył dzisiaj hołd byłemu przewodniczącemu...

W dniach 17-19 lutego 2017 r. już po raz trzeci w Halach Miejskiego Ośrodka Spor...

Fundusze promocji produktów rolno–spożywczych dobrze wykorzystują pieniądze UE, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę