aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rolnicy cieszą się z przyjęcia nowego rozporządzenia w sprawie nawozów, mając nadzieję, że pozwoli ono na zmniejszenie stale rosnących kosztów produkcji

27 maja 2019
Rolnicy cieszą się z przyjęcia nowego rozporządzenia w sprawie nawozów, mając nadzieję, że pozwoli ono na zmniejszenie stale rosnących kosztów produkcji

Nowe rozporządzenie w sprawie produktów nawozowych zostało w minionym tygodniu przyjęte przez Radę i oczekuje się, że wejdzie w życie najpóźniej w lipcu 2019 r. Ujednolica ono zasady wprowadzania na rynek nawozów mineralnych i ekologicznych, nawozów o kontrolowanym dozowaniu i biostymulatorów, włączając w to limity dotyczące metali ciężkich, substancji zanieczyszczających i patogenów.

Nowe zasady powinny stać się bodźcem dla produkcji i poprawić dostępność nawozów ekologicznych z oznakowaniem CE. Zapewnią również europejskim rolnikom większy wachlarz produktów nawozowych, zwiększając konkurencyjność na rynku nawozów oraz oferując produkty zastępcze.
Informacja ta ucieszyła unijnych rolników, którzy do tej pory cierpieli z powodu niekorzystnej z punktu widzenia konkurencji sytuacji w porównaniu z pozostałymi producentami rolnymi na świecie. Ta niekorzystna sytuacja ma związek z faktem, że europejscy producenci nawozów mineralnych są chronieni przed międzynarodową konkurencją cłami antydumpingowymi i taryfami celnymi obowiązującymi na granicach UE. Wydatki na nawozy mineralne stanowią nawet 45% kosztów produkcji unijnych rolników, co powoduje zacieśnianie się nożyc cenowych, a w konsekwencji spadek zysków rolników, jako że ceny rynkowe ziarna pozostają niskie.

Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa-Cogeca, podkreślił: „Europejski sektor zbóż stracił znaczny udział w rynku w ostatnich latach. Trzy lata temu UE była drugim największym eksporterem, a teraz plasuje się na piątym miejscu. Ceny nawozów w UE są znacznie wyższe niż w pozostałych częściach świata, jednak unijni rolnicy i ich spółdzielnie sprzedają pszenicę i inne zboża po światowych cenach rynkowych, niezależnie od tego, czy jest to sprzedaż na eksport czy na wewnętrznym rynku UE. W wyniku tego mamy do czynienia z brakiem równowagi, co odbija się negatywnie na przychodach unijnych rolników. Mamy nadzieję, że nowe rozporządzenie pomoże im w znalezieniu nowych możliwości zredukowania kosztów produkcji.”

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Według stanu na 29 kwietnia transportem drogowym z Ukrainy wyeksportowano 375 ty...

Z „Raportu o inflacji” opublikowanego w kwietniu przez Narodowy Bank Ukrainy wyn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę