aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rośnie liczba nietrzeźwych kierowców zatrzymanych na polskich drogach

28 października 2021
Rośnie liczba nietrzeźwych kierowców zatrzymanych na polskich drogach

Statystyki prowadzone przez policję dostarczyły niepokojących danych. Choć w ostatnich latach odnotowano mniej poszkodowanych i zabitych w wypadkach drogowych, to nadal liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców nie spada i sięgnęła w tym roku już ponad 60 000. 


Eksperci rankomat.pl przeanalizowali statystyki policji z ostatnich czterech lat, zauważając niebezpieczny trend. Pomimo szeregu kampanii społecznych oraz zaostrzenia kar dla pijanych kierowców, liczba zatrzymanych nietrzeźwych osób nie spada.


W roku 2020 można zauważyć spadek liczby nietrzeźwych kierowców. Wytłumaczenie tego stanu rzeczy jest dość oczywiste. Z uwagi na pandemię Covid-19, lockdown i ograniczenia w poruszaniu się, ruch na drogach był zauważalnie mniejszy. Jednak już 2021 roku liczba kierowców nietrzeźwych podczas kontroli była dokładnie taka sama, jak w 2019 roku (dane na dzień 24.10). Warto zauważyć, że wszystkie inne statystyki, jak ogólna liczba wypadków, rannych czy zabitych w zdarzeniach drogowych utrzymuje tendencję spadkową. 


Wakacje coraz bardziej niebezpieczne

Z roku na rok szczególnie rośnie liczba nietrzeźwych kierowców w okresie wakacyjnym. Dwa lata temu ta statystyka wzrosła rok do roku o 850 osób (5,4%), w 2020 roku o 588 osób (3,5%) i aż o 977 osób w 2021 roku (5,7%).


Należy zauważyć, że pandemia nie miała wpływu na statystyki zatrzymanych nietrzeźwych kierujących w okresie od czerwca do końca sierpnia. Wynika to po części z faktu, iż po zniesieniu większości wiosennych obostrzeń Polacy tłumnie ruszyli na wakacje. Wg danych z badania Kongsberg Automotive ponad 60% Polaków wyjeżdża na wakacje samochodem. 


Czy na Wszystkich Świętych też będzie więcej nietrzeźwych?

Warto zwrócić uwagę na to, że liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców w okresie Wszystkich Świętych również utrzymuje się na wysokim poziomie. Od 2015 roku do 2017 roku widać wyraźny spadek liczby nietrzeźwych kierujących zatrzymanych w okresie Święta Zmarłych, jednak już w 2018 roku liczba ta wzrosła o 7,7% rok do roku, a następnie o 14,6% w roku 2019. 


Rok 2020 zaowocował nieznacznym spadkiem zatrzymanych nietrzeźwych kierowców, co wynika w dużej mierze z tego, iż rząd zadecydował o zamknięciu cmentarzy 1 listopada. Jednakże nie może umknąć uwadze fakt, że ta liczba nadal jest wyższa niż w 2017 lub 2018 roku. Zamknięte cmentarze nie powstrzymały 946 osób od prowadzenia samochodu na “podwójnym gazie”. 


- Niepokojąca liczba pijanych kierowców wywołała reakcję ze strony organów prawodawczych. W życie ma wejść nowelizacja przepisów uzależniająca wysokość składki za OC od mandatów i punktów karnych posiadacza pojazdu. Dodatkowo Ministerstwo Sprawiedliwości wróciło do rozważań na temat konfiskaty pojazdu za prowadzenie go pod wpływem co najmniej 1,5 promila w wydychanym powietrzu lub 1 promila w sytuacji spowodowania wypadku - mówi Daniel Bartosiewicz, ekspert rankomat.pl.


Krytyczny raport NIK

Opublikowany w październiku 2021 roku raport Najwyższej Izby Kontroli weryfikujący realizację Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013 – 2020 dał niepokojące wnioski. W 2021 roku częstotliwość zatrzymania kierowcy pod wpływem alkoholu wzrosła ponad dwukrotnie. W 2017 roku co 160 zatrzymany kierujący był w stanie wskazującym na spożycie alkoholu lub w stanie nietrzeźwości. W 2021 roku jest to już co 70 kierujący. 


Najwyższa Izba Kontroli oceniła działania rządu jako niewystarczające i krytycznie wyraziła się o pracy Ministerstwa Transportu i Infrastruktury odpowiedzialnego za realizację Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

 

 

Biuro prasowe Rankomat.pl


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę