aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rośnie popyt na jaja z Europy w krajach trzecich

1 lipca 2021
Rośnie popyt na jaja z Europy w krajach trzecich

Analizy rynku globalnego prowadzone systematycznie przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP) potwierdzają rosnący popyt wśród odbiorców pozaeuropejskich na jaja i przetwory jajeczne z Europy, w tym z Polski.  Na największą uwagę zasługuje wyraźny impuls popytowy ze strony Japonii, Izraela, Singapuru oraz Korei Południowej.

- Z polskiej perspektywy szczególnie ważny jest wzrost eksportu do Singapuru. Jeszcze rok temu w pierwszej piętnastce największych importerów jaj z naszego kraju nie było tego azjatyckiego państwa. Obecnie, Singapur jest piątym największym zagranicznym odbiorcą naszych jaj. Tak dobry wynik w Singapurze zawdzięczamy uzyskaniu przez Polskę dostępu  do tego rynku  i nawiązaniu długoterminowych kontaktów handlowych w Azji. Współpraca z Singapurem dowodzi wysokiej efektywności krajowego sektora jaj – komentuje sytuację Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. Gawrońska ubolewa jednak nad brakiem dostępu polskich firm do rynków Izraela i Korei Południowej. Jej zdaniem są to kraje, które  zaczęły importować jaja z Europy na ogromną skalę jednak zgłaszany przez nie  popyt zaspokajają nasi europejscy konkurenci.

Monitoring światowego rynku jaj pokazuje, że Korea Południowa - z  powodu grypy ptaków - ma cykliczne problemy z podażą jaj na rynku wewnętrznym, co generuje wysoki popyt na towary importowane. - Zjawisko to obserwujemy  już od kilku lat. Dane o unijnym wywozie jaj i przetworów za styczeń – marzec 2021 roku są tego dowodem. W okresie tym unijna sprzedaż eksportowa jaj do Korei Południowej wzrosła aż o 117 proc. (porównując rok do roku)  czyniąc z tego kraju czwartego co do wielkości odbiorcę unijnych dostaw. Otwarcie rynku koreańskiego i izraelskiego dla polskich jaj powinno być jednym ze  strategicznych celów polskich negocjacji weterynaryjnych w najbliższej przyszłości. Oczekiwalibyśmy wsparcia krajowej administracji – apeluje Katarzyna Gawrońska, dyrektor KIPDiP. Przypominamy, że już kilka miesięcy temu koreański rząd zniósł cła, aby importować jaja i produkty jajeczne z innych krajów. W ostatnim czasie okres bezcłowy został przedłużony.

Raport Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz wśród głównych kierunków wysyłek jaj z Unii Europejskiej wymienia Japonię i Szwajcarię. To – odpowiednio – pierwszy oraz drugi największy odbiorca przetworów jajecznych z UE. Japonia i Szwajcaria od lat utrzymują pozycję największych importerów i tegoroczna sprzedaż na tych rynkach pozostaje na plusie.

Analitycy KIPDiP zwracają uwagę, że w pierwszych miesiącach 2021 roku dynamiczny wzrost zapotrzebowania na jaja i przetwory z UE zgłaszały kraje z całego świata. Znalazła się wśród nich również cenna dla polskich producentów (ze względu na wysokie marże)  Arabia Saudyjska. Polski eksport jaj na saudyjski rynek rozwijał się w  2020  roku  w  dobrym  tempie,  niestety  grypa  ptaków  spowodowała  zablokowanie  wysyłek  z  Polski.

Szacuje się, że Polska około jednej trzeciej krajowej produkcji jaj eksportuje. Naszym głównym rynkiem zbytu są państwa należące do Unii Europejskiej jednak jaja i przetwory jajeczne z naszego kraju, po dotarciu na rynek unijny często bywają reeksportowane do tak zwanych krajów trzecich.  Asortymentowo, w unijnym wywozie „od zawsze” przeważają nad jajami w skorupkach przetwory z jaj. Od kilku miesięcy zauważalny jest trend wzrostowy w wysyłkach jaj w skorupkach. Miesięczny wolumen wywozu świeżych jaj w skorupkach z UE, w styczniu i lutym 2021 roku, był najwyższy od kilku lat. Ostatni raz taki poziom zamówień (przekraczający 10 tys. ton miesięcznie) realizowany był na początku 2016 roku. W grupie przetworów, fundament unijnego handlu stanowi albumina.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę