Anwil_7.04.17

Rozmowy polsko-estońskie

31 października 2016
Rozmowy polsko-estońskie
MRiRW

W piątek odbyły się rozmowy ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela i ministra ds. wiejskich Republiki Estonii Urmasem Kruuse.

Głównym  tematem spotkania była przyszła estońska prezydencja w Radzie UE w II połowie 2017 roku, jej priorytety w obszarze rolnictwa oraz oczekiwania Polski w tym zakresie.

Prezydencja estońska zamierza skupić się m.in. na cyfryzacji i jej wpływie na różne sektory, w tym na gospodarkę rolną. Ponadto planuje organizację międzynarodowej konferencji na temat gleb.

W odniesieniu do Wspólnej Polityki Rolnej Estonia chciałaby poznać poglądy wszystkich krajów członkowskich, zwłaszcza państw regionu. Dla Estonii ważną kwestią jest uproszczenie WPR i ograniczenie obciążeń biurokratycznych, zarówno dla rolników, jak i administracji.

Istotne będą również zagadnienia dotyczące łańcucha żywnościowego oraz znakowania produktów rolnych.

Prezentując oczekiwania, jakie Polska wiąże z estońskim przewodnictwem w Radzie, minister Krzysztof Jurgiel wskazał na tematykę obrotu ziemią rolną, równych warunków konkurencji, w tym konieczność wyrównania dopłat bezpośrednich, większe zaangażowanie Polityki Spójności i Wspólnej Polityki Rolnej na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.

W kontekście trudnej i zmieniającej się sytuacji na rynkach rolnych, która wymaga ciągłego monitorowania, minister K. Jurgiel wskazał na potrzebę dokonania oceny efektów podjętych działań stabilizujących rynki rolne.

Wobec problemu, jaki dla rolników stanowi afrykański pomór świń, polski minister podkreślił konieczność zabiegania o zapewnienie środków na zwalczanie skutków ASF.

Minister Jurgiel zadeklarował aktywny udział Polski i konstruktywną współpracę z przyszłą estońską prezydencją.

MRiRW


POWIĄZANE

Jeżeli Prawo wodne nie zostanie przyjęte do końca czerwca, to KE będzie miała pr...

13 kwietnia 2017 r. na internetowej platformie aplikacyjnej Agencja Restrukturyz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę