cts_ptak_10317

Rozmowy polsko-kazachskie

20 października 2016
Rozmowy polsko-kazachskie
MRiRW

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel przyjął we wtorek ambasadora Kazachstanu w Polsce Ałtaja Abibułłajewa.

Rozmówcy wyrazili nadzieję, że podpisane w sierpniu br. porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Kazachstanu o współpracy w dziedzinie rolnictwa będzie impulsem do podejmowania wzajemnie korzystnych inicjatyw.

Szef polskiego resortu rolnictwa przekazał informacje o zainteresowaniu polskich przedsiębiorców współpracą biznesową, w tym inwestowaniem w kazachstańskim sektorze rolnym. Podkreślił jednocześnie konieczność odpowiedniego zabezpieczenia tych inwestycji, w tym poprzez udzielenie gwarancji rządowych. W tym kontekście Ambasador A. Abibułłajew zwrócił uwagę, że obowiązuje umowa o wzajemnej ochronie inwestycji między Polską i Kazachstanem; odpowiednie umowy zostały też podpisane przez stronę kazachstańską z KUKE oraz BGK.

W opinii Ambasadora Kazachstanu, współpraca ze stroną polską mogłaby się odbywać głównie w obrębie trzech tematów: polityka promocji eksportu, model wsparcia rolnictwa oraz rozwiązania dotyczące własności ziemi rolnej. Ambasador przedstawił propozycję zorganizowania wizyty studyjnej kazachstańskich ekspertów, celem zapoznania się z polskimi doświadczeniami w ww. zakresie. Zaproponował ponadto rozważenie utworzenia polsko-kazachstańskiego funduszu rolnego, który miałby wspierać realizację wspólnych przedsięwzięć dotyczących sektora rolno-spożywczego.

Minister Jurgiel potwierdził gotowość strony polskiej, w tym instytutów badawczych, agencji i inspekcji rolniczych, do dzielenia się z partnerami kazachstańskimi wiedzą i doświadczeniami w obszarze rolnictwa. Odnosząc się do propozycji utworzenia polsko-kazachstańskiego funduszu rolnego, wyjaśnił, że decyzja w tej sprawie musiałby zostać podjęta na forum Rządu RP.

Ponadto, minister wyraził nadzieję na pilne uznanie przez stronę kazachstańską regionalizacji terytorium Polski w związku z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń oraz rozwiązanie innych kwestii weterynaryjnych. Ambasador zauważył, że te sprawy są przedmiotem rozmów podczas trwającej obecnie wizyty kazachstańskich służb weterynaryjnych w Polsce.

Ambasador ponowił zaproszenie na organizowane w br. w Kazachstanie wydarzenia targowo-wystawiennicze. Minister poinformował, że w listopadowych targach World Food w Ałmaty planowany jest udział polskich firm sektora rolno-spożywczego w ramach misji gospodarczej organizowanej przez Agencję Rynku Rolnego.

MRiRW


POWIĄZANE

Rolnicy będą mogli ubezpieczyć uprawy rolne od pełnego pakietu ryzyk albo od jed...

Ustawę zakładającą połączenie w jedną instytucję Agencji Nieruchomości Rolnych z...

Od 2018 r. minister rolnictwa będzie mógł upoważnić do pełnienia funkcji jednost...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę