Anwil_7.04.17

Sejm przyjął senackie poprawki do noweli dot. rozwoju sektora rybackiego

25 lipca 2016
Sejm przyjął senackie poprawki do noweli dot. rozwoju sektora rybackiego
PAP / Marcin Bielecki

Sejm przyjął w piątek senackie poprawki do noweli ustawy o zrównoważonym rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego. Nowela ma ułatwić składanie przez rybaków wniosków o dofinansowanie z Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze".

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. Senat zaproponował osiem poprawek, miały one charakter redakcyjny i doprecyzowujący.

Celem poselskiej nowelizacji jest przyspieszenie rozpatrywania wniosków składanych przez polskich rybaków w ramach dofinansowania z Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze". Przyjęte przepisy zakładają m.in. rozszerzenie kompetencji Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) związane z wdrażaniem Zintegrowanej Polityki Morskiej Unii Europejskiej oraz w zakresie tzw. pomocy technicznej.

Nowela wprowadza zmianę, w której wskazuje się ARiMR, jako instytucję pośredniczącą, a także, jako instytucję zarządzającą w przypadku części priorytetów tego programu. Reguluje także akty prawne na poziomie rozporządzeń, które mają doprecyzowywać katalog beneficjentów pomocy, a także określać tryb, warunki, terminy oraz szczegółowe wymagania, jakie powinny zawierać umowy o dofinansowanie z europejskiego funduszu. Nowela określa również zasady kontroli beneficjentów programu, jak i zwrot środków, czy to nadpłaconych, czy naliczonych niewłaściwie, czy źle wykorzystanych.

"Chcemy jak najszybciej uruchomić te środki, które strona polska już posiada w ramach programu +Rybactwo i morze+, i przekazać je naszym rybakom" - mówił w środę w Senacie wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Krzysztof Kozłowski.

Ustawa zakłada także określenie limitu pieniędzy, które mogą być przyznawane w ramach Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze". Nowe przepisy umożliwiają też ARiMR ubieganie się o pomoc techniczną w ramach programu operacyjnego.

Ustawa ma wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia.

Program Operacyjny „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020 zakłada realizację sześciu priorytetów, w ramach których pomoc finansowa obejmować będzie nie tylko wsparcie sektora rybackiego. W programie pojawiły się również takie komponenty, jak: rynek rybny, kontrola i egzekwowanie przepisów, gromadzenie danych oraz zintegrowana polityka morska. Oprócz rybołówstwa morskiego, wsparciem będzie objęte rybołówstwo śródlądowe, akwakultura oraz w niewielkim zakresie także przetwórstwo.

Europejski Fundusz Morski i Rybacki (EFMR) na lata 2014–2020, jest następcą funkcjonującego w latach 2007-2013 Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego. Na wsparcie sektora rybackiego Polska otrzymała z EFMR ponad 531 mln euro, co łącznie z wkładem z budżetu krajowego (ok. 179 mln euro) daje ponad 710 mln euro.

(PAP)


POWIĄZANE

Jeżeli Prawo wodne nie zostanie przyjęte do końca czerwca, to KE będzie miała pr...

13 kwietnia 2017 r. na internetowej platformie aplikacyjnej Agencja Restrukturyz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę