aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Sejm za nowelą ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich

29 listopada 2016
Sejm za nowelą ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich
PAP / Tomasz Gzell

Sejm znowelizował we wtorek ustawę o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego. Nowe przepisy mają ułatwić i przyspieszyć pozyskiwanie unijnych środków.

Sejm przyjął także poprawkę doprecyzowującą ws. przepisów w zakresie dopłat obszarowych zgłoszoną podczas drugiego czytania przez PiS.

Głosowało 417 posłów, wszyscy poparli ustawę.

Chodzi o ustawę zmieniającą ustawę o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego. Ustawa dotyczy zmiany przepisów w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa.

Rządowy projekt wpłynął do Sejmu 28 października br.

Jak informował podczas drugiego czytanie projektu poseł sprawozdawca Mieczysław Miazga, "to nowelizacja ustawy z dnia 20 lutego 2015 r., w której wprowadza się zmiany, mające na celu m.in. zapewnienie szybszego uruchomienia i prawidłowego wdrażania działań w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 oraz uproszczenia procedur w aplikowaniu o środki dla beneficjentów poszczególnych instrumentów wsparcia".

Ustawa przekazuje zadania dotyczące wdrażania działania: Transfer wiedzy i działalność informacyjna, usługi doradcze, usługi z zakresu zarządzania gospodarstwem i usługi z zakresu zastępstw będzie wykonywać Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) zamiast podmiotu wdrażającego wybranego w trybie przepisów o zamówieniach publicznych. Taka zmiana spowodowana jest ciągłymi odwołaniami firm startujących w przetargach - tłumaczył wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki podczas prac sejmowych nad projektem.

Ustawa ujednolica przepisy dotyczące wdrażania dopłat bezpośrednich, płatności rolnośrodowiskowych i do rolnictwa ekologicznego, dzięki czemu wnioski na te działania można składać na jednym formularzu w tym samym terminie.

Nowe przepisy przenoszą obsługę spraw związanych z przyznawaniem i wypłatą pomocy dla młodych rolników i dla małych gospodarstw z biur powiatowych do oddziałów regionalnych ARiMR, co ma zapewnić lepszą i sprawniejszą realizację tych zadań.

Kolejna zmiana dotyczy zwiększenia zakresu wiedzy doradców rolniczych poprzez specjalizację w zakresie rolnictwa ekologicznego, przedsiębiorczości i ekonomiki gospodarstwa rolnego. Ma to pomóc rolnikom w uzyskaniu bardziej ukierunkowanej i specjalistycznej pomocy.

Uchwalone przepisy mają zwiększyć zasięg monitoringu gleb. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) będzie przekazywać wyniki analiz chemicznych gleb do Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej.

Nowe przepisy dopuszczają przekazywanie przyznanych płatności bezpośrednich nie tylko na rachunek bankowy beneficjenta, ale również na rachunek prowadzony w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

Znowelizowane przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Teraz ustawa trafi do prac w Senacie.

(PAP)


POWIĄZANE

25.04.2024 r. odbędzie się protest ostrzegawczy. Zacznie się o godzinie 10.00 i ...

W dzisiejszych czasach, kiedy życie w coraz większym stopniu przenosi się do cyf...

22 kwietnia NCBR ogłosiło nabór wniosków na wspólne projekty naukowców i przedsi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę