aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Sejmowe komisje za poprawkami Senatu do ustawy o ochronie zwierząt

28 lutego 2018
Sejmowe komisje za poprawkami Senatu do ustawy o ochronie zwierząt

Sejmowe komisje: Rolnictwa oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka poparły poprawki Senatu do noweli przepisów zaostrzających kary za znęcanie się nad zwierzętami. Senat przegłosował m.in., że jedna z kar będzie fakultatywna, a nie - jak proponował rząd - obligatoryjna.

O nowelizacji ustaw: o ochronie zwierząt oraz Kodeksu karnego zaostrzającej sankcje za zabijanie zwierząt i znęcanie się nad nimi posłowie połączonych komisji dyskutowali we wtorek. Ostatecznie o tym, czy poprawki zaproponowane przez Senat zostaną wprowadzone do nowelizacji, zdecyduje Sejm w głosowaniu.

Dwie z poprawek senackich - poprawka nr 1 i 3 - wprowadzają możliwość orzeczenia wobec sprawcy przestępstwa polegającego na zabiciu zwierzęcia lub znęcaniu się nad nim zakazu wykonywania wszelkich zawodów, prowadzenia wszelkiej działalności oraz wykonywania wszelkich czynności związanych z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie. W pierwotnej wersji, zmodyfikowane przez Senat przepisy przewidywały zakaz podejmowania jedynie określonych zawodów, działalności lub czynności. Połączone komisje jednogłośnie zdecydowały o pozytywnej rekomendacji dla tych poprawek.

Poprawka nr 2 wprowadza, w miejsce obligatoryjnego, fakultatywną karę w postaci zakazu wykonywania zawodów, prowadzenia działalności oraz wykonywania czynności związanych z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie, jeżeli sprawca przestępstwa polegającego na zabiciu zwierzęcia lub znęcaniu się nad nim działał ze szczególnym okrucieństwem. Poprawka zmienia w tym przepisie zwrot "orzeka" na "może orzec". " Możliwość, a nie obowiązek stosowania przez sąd środka karnego, pozwoli zdaniem senatorów, urzeczywistnić zasadę swobodnego uznania sądu w zakresie wymiaru kary" - czytamy w uzasadnieniu do poprawki.

Wniosek o negatywną rekomendację dla tej poprawki zgłosił poseł Artur Dunin (PO). Jak mówił, "ta poprawka niweczy treść i jakość tej ustawy". Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki zaznaczył, że w przedłożeniu rządowym projektu znajdował się zapis "orzeka", gdyż, jak wyjaśnił, "chodzi o zakaz wykonywania zawodu, kiedy to dotyczy nie przestępstwa typu podstawowego, ale tylko przestępstwa ze szczególnym okrucieństwem". Pytany o to, czy poprawka ta została wprowadzona ze zgodą Ministerstwa Sprawiedliwości odpowiedział: "W naszej ocenie lepiej, gdyby ten przepis był twardy, tzn. +orzeka+, a nie +może orzekać+".

Wniosek o negatywną opinię został odrzucony przez połączone komisje. Za pozytywnym zaopiniowaniem poprawki było 19 posłów, czterech przeciw, jeden poseł wstrzymał się od głosu.

Połączone komisje pozytywnie zarekomendowały też pozostałe poprawki - poprawkę nr 4 i 5.

Senacka poprawka nr 4 nakłada na sąd obowiązek orzeczenia przepadku zwierzęcia w razie skazania jego posiadacza za przestępstwo polegające na niestosowaniu się do orzeczonego przez sąd zakazu posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt (o którym mowa w art. 244 Kodeksu karnego). "Przyjmując takie rozwiązanie Senat uznał, że konieczne jest wprowadzenie mechanizmu prawnego umożliwiającego pozbawienie władztwa nad zwierzęciem osoby z orzeczonym zakazem posiadania zwierząt, która zakazu tego nie przestrzega" - czytamy w uzasadnieniu.

"Poprawką nr 5 senatorowie jednoznacznie przesądzili o tym, iż nowe przepisy umożliwiające wykonanie zakazów posiadania zwierząt oraz podejmowania określonej działalności, znajdą zastosowanie zarówno do zakazów już orzeczonych, jak i tych, które zostaną orzeczone po wejściu noweli w życie" - napisano w uzasadnieniu. Wyjaśniono w nim, że przepisów tych nie stosuje się do zakazu posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt oraz zakazów wykonywania zawodów, prowadzenia działalności lub wykonywania czynności związanych z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie, orzeczonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

Sejm uchwalił zmiany w ustawie o ochronie zwierząt oraz w kodeksie karnym 26 stycznia; projekt przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Ustawa zaostrza sankcję za zabijanie zwierząt i znęcanie się nad nimi z 2 do 3 lat pozbawienia wolności, a w przypadku dokonania tego ze szczególnym okrucieństwem - z trzech do pięciu lat.

Zobowiązuje też m.in. sąd do orzekania nawiązki na rzecz organizacji zajmujących się ochroną zwierząt - w wysokości od 1 tys. do 100 tys. - za przestępstwa znęcania się nad zwierzętami. Dotychczas sąd mógł, ale nie musiał, orzec nawiązkę w granicach od 500 zł do 100 tys. zł.

 

Danuta Starzyńska-Rosiecka (PAP)


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę