aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Sekrety sera żółtego

26 stycznia 2017
Sekrety sera żółtego
Newseria Lifestyle

Niepozorny plasterek sera, po który sięgasz przynajmniej kilka razy w miesiącu, to źródło wielu witamin i minerałów. Substancje te mają ogromny wpływ na organizm: decydują o naszym samopoczuciu jak i dobrej kondycji włosów czy skóry. Nie do pomyślenia? A jednak!

Z korzyścią dla mózgu i ciała

Ser żółty to produkt, który z powodzeniem może się znaleźć w diecie małych i dużych. A nawet… powinien! Czy wiesz, że posiada on znacznie więcej wapnia niż twaróg? Spożycie 5 plasterków odpowiada dziennej dawce wapnia! A to właśnie wapń jest odpowiedzialny za wzmocnienie kości, zębów i utrzymanie pięknych paznokci. - Co jeszcze „tkwi” w serze? Przede wszystkim białko. To podstawowy budulec naszego organizmu, którego on sam wytwarzać nie potrafi. W tym niezwykle lubianym przysmaku znajdziemy też witaminy D i A oraz witaminy z grupy B. – komentuje Ewa Polińska, ekspert Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej MSM Mońki. Ser odgrywa szczególnie ważną rolę w diecie dzieci oraz młodzieży, gdyż znacznie wspomaga organizm podczas fazy rozwoju. Powinni o nim pamiętać również wegetarianie!

Na poprawę nastroju

Każdy z nas ma swój sposób na to, aby nieco poprawić sobie humor. Dla jednych taką metodą jest wysiłek fizyczny, dla innych zakupy, a jeszcze inni upatrują szczęścia w dobrej lekturze. A czy wiesz, że na dobry nastrój może wpłynąć także… ser żółty? -  A to wszystko dzięki temu, że jest on źródłem fenyloetyloaminy oraz tryptofanu. Jeżeli sięgniemy po twarde i dojrzewające sery, znajdziemy w nich również witaminy z grupy B, które zmniejszają napięcie i uczestniczą w syntezie serotoniny – kontynuuje Ewa Polińska, ekspert Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej MSM Mońki. Niesamowite? A jednak! Warto również pamiętać, że ser to źródło magnezu, a ten działa wręcz zbawiennie na nasz układ nerwowy: poprawia pamięć, procesy myślenia, a tym samym nasze samopoczucie. Jego niedobory prowadzą do poważnych chorób, zatem jedzmy ser!

Wykorzystaj teorię w praktyce

Skoro znamy już sekrety sera żółtego, wiemy też, że warto o nim pamiętać podczas komponowania codziennego menu. Produkt ten ma niezwykle wszechstronne zastosowania. Jest smaczny zarówno na zimno, jak i na ciepło. Świetnie zatem spisze się jako towarzysz śniadań, obiadów, a nawet wykwintnych kolacji. A co najciekawsze: potrawy przygotowywane z jego udziałem są na tyle proste do przygotowania, że poradzi sobie z nimi nawet amator kuchennych zmagań. – Pamiętajmy o tym, że ser żółty jest produktem kalorycznym. Należy zatem z umiarem korzystać z jego dobrodziejstw. Jeżeli spożywamy go w większych ilościach, zadbajmy o odpowiedni balans. Łączmy produkt np. z mixem sałat – radzi Ewa Polińska, ekspert Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej MSM Mońki.

Aby zadbać o odpowiedni poziom witamin z grupy B, D oraz wapnia czy białka, warto mieć pod ręką przekąskę z serem w roli głównej. Zachęcamy zatem do skorzystania z naszego przepisu na pyszne bułeczki z mąki żytniej z dodatkiem sera żółtego.

Żytnie bułeczki z serem żółtym

Składniki:

- 400 g mąki żytniej

- szklanka ciepłej wody

- 2 łyżki oleju

- ok. 50 g drożdży

- 1  płaska łyżeczka soli

- 1 łyżeczka cukru

- 100 g sera Gouda MSM Mońki

 Wykonanie:

Mąkę, drożdże, sól, cukier i olej połączyć w misce. Następnie wlać wodę i zagnieść ciasto do uzyskania jednolitej masy. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do podrośnięcia na ok. 1 godzinę. Masę podzielić na małe, równej wielkości kulki. Na blachę wyłożyć papier do pieczenia i ułożyć na niej bułeczki. Odstawić w ciepłe miejsce na 15 minut, żeby podrosły.  Piec ok. 30 min. w temperaturze 200st.C.  Po wyciągnięciu lekko posmarować zimną wodą, zawinąć w kuchenną ściereczkę i odstawić do wystygnięcia. Chłodne bułeczki lekko natrzeć od góry masłem. Zetrzeć ser na tarce o grubych oczkach i posypać nim chłodne pieczywo. Zapiec w piekarniku, żeby ser się rozpuścił. Gotowe podawać z masłem.

Smacznego! 

Newseria Lifestyle


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę