Advertisement

Spotkanie z Ambasadorem Republiki Kazachstanu

12 lipca 2016

Minister Krzysztof Jurgiel spotkał się dziś z ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym Republiki Kazachstanu w Polsce Ałtajem Abibułłajewem. Minister Jurgiel złożył ambasadorowi Abibułłajewowi gratulacje z okazji rozpoczęcia w czerwcu misji dyplomatycznej w Polsce. Jednocześnie zapewnił swojego rozmówcę o zainteresowaniu strony polskiej pogłębianiem współpracy dwustronnej w dziedzinie rolnictwa, a zwłaszcza zwiększeniem wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi.

Minister Jurgiel pozytywnie ocenił dotychczasową współpracę z Kazachstanem dotyczącą sektora rolnego, zauważył jednak, że jej potencjał nie jest jeszcze w pełni wykorzystany. Wyraził nadzieję, że impulsem do rozwoju wzajemnych relacji będzie podpisanie między Polską i Kazachstanem porozumienia o współpracy w dziedzinie rolnictwa. Podpisanie  planowane jest w sierpniu br. przy okazji wizyty w Polsce Prezydenta Kazachstanu.

Minister podkreślił, że pilną sprawą jest uznanie przez stronę kazachstańską regionalizacji terytorium Polski w związku z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń oraz rozwiązanie innych kwestii weterynaryjnych.

Ambasador Abibułłajew poinformował, że rozwój sektora rolnego ma dla Kazachstanu istotne znaczenie. Zauważył, że strona kazachstańska wysoko ocenia dokonania transformacji polskiego rolnictwa, także w zakresie wykorzystania funduszy unijnych. Jednocześnie wyraził zainteresowanie skorzystaniem z naszych doświadczeń w tym zakresie. Podczas swojej misji dyplomatycznej w Polsce Ambasador Abibułłajew chciałby skupić się na wspieraniu współpracy polsko-kazachstańskiej dotyczącej małych i średnich przedsiębiorstw, ale również podmiotów sektora rolno-spożywczego. Ambasador z zadowoleniem zauważył, że w Kazachstanie funkcjonują m.in. wspólne projekty dotyczące branży rolniczej. Wyraził nadzieję na dalszy rozwój takiej działalności.

MRiRW


POWIĄZANE

Polskie przepisy dotyczące biopaliw, mimo wprowadzenia postulowanych przez urzęd...

Wiosenne przymrozki spowodowały duże straty w sadach, najbardziej ucierpiały cze...

Senat nie zgłosił w czwartek poprawek do znowelizowanej ustawy o wspieraniu obsz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę