Advertisement

Spotkanie z branżą mleczarską

30 stycznia 2017
Spotkanie z branżą mleczarską
MRiRW

Aktualna sytuacja na polskim i europejskim rynku mleka oraz perspektywy rozwoju tego sektora, to tematy czwartkowego spotkania zorganizowanego przez Polską Izbę Mleka.

W spotkaniu uczestniczył minister Krzysztof Jurgiel. Szef resortu rolnictwa przyznał, że za branżą mleczarską trudny okres. Dlatego ministerstwo rolnictwa podjęło szereg działań w kraju i na poziomie Komisji Europejskiej, aby zrekompensować trud związany z przezwyciężaniem kryzysu.

− Obecnie Komisja Europejska ogłasza przetargi na sprzedaż odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) pochodzącego z zapasów interwencyjnych oraz uruchamia program wsparcia dla unijnych producentów, którzy dobrowolnie ograniczą produkcję mleka krowiego przez 3 miesiące − wspomniał Krzysztof Jurgiel wymieniając działania mające stabilizujący wpływ na rynek.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi również podjęło działania na rynku krajowym. Polscy rolnicy mogli liczyć na nadzwyczajne wsparcie. Jego wysokość była uzależniona od ilości mleka wprowadzonego do obrotu przez producenta w roku kwotowym 2014/2015. − Po weryfikacji Agencja Rynku Rolnego w czerwcu 2016 roku przekazała na rachunki bankowe 91,5 tys. producentów mleka 122,7 mln zł, po 50% z budżetu unijnego i krajowego − przypomniał minister.

Minister zwrócił uwagę na nowe wyzwania i możliwości, które niewątpliwie niosą ze sobą bieżący rok i zmiany polityczne na świecie. − Sektor musi być na to przygotowany podnosząc, i tak już wysoką, jakość produkcji, wprowadzając innowacje, poszukując nowych rynków zbytu i docierając do jeszcze większej liczby konsumentów − mówił Krzysztof Jurgiel. Zapewnił, że ministerstwo rolnictwa będzie wspierało wszystkie te działania zmierzające do wzmocnienia pozycji polskiego mleczarstwa na arenie międzynarodowej.

MRiRW


POWIĄZANE

Unia Europejska zapowiedziała, że do 2020 r. przeznaczy 800 mln euro dla państw ...

Ponad 230 przedstawicieli świata kultury i nauki w liście do prezydenta Andrzeja...

Minister środowiska Jan Szyszko został wybrany prezydentem COP24 w Polsce - poin...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę