aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Stała suma ubezpieczenia upraw ratunkiem na spadek cen

26 kwietnia 2016
Stała suma ubezpieczenia upraw ratunkiem na spadek cen

W ubiegłym roku wskaźnik koniunktury rolnej (przekładający się na poziom przychodów) spadł aż o 10 pkt. proc. – był to najgorszy wynik od 4 lat. Spowodowały go odpowiedni rozkład opadów i wczesna wiosna. Plony się zmniejszyły, a dodatkowo ceny płodów rolnych uległy obniżeniu. Miało to negatywne konsekwencje dla rolników – w razie szkody np. w wyniku gradu, przy nieodpowiednio dobranej polisie rolnicy otrzymali mniejszą rekompensatę liczoną wg cen po ich spadku. Jak wyciągnąć naukę z tej kosztownej lekcji?

 

Spadek cen rynkowych upraw nie będzie miał wpływu na wysokość odszkodowania, pod warunkiem, że w umowie ubezpieczeniowej są odpowiednie zapisy. Wyjaśnia ekspert Concordii Ubezpieczenia:

 

- Jeśli suma ubezpieczenia jest stała i według zapisów OWU nie jest obniżana w sytuacji spadku cen rynkowych upraw, rolnik zyskuje otrzymując w razie szkody większe odszkodowanie. Tak właśnie jest w Concordii, gdzie kwota wypłat nie zależy od aktualnych od cen płodów rolnych – mówi Andrzej Janc - Dyrektor Biura Ubezpieczeń Rolnych w Concordii Ubezpieczenia.

 

Jak to wyglądało w poprzednich latach?

W 2015 r. już w pierwszym kwartale nastąpiło silne załamanie koniunktury rolnej i spadek cen. Ogólny jej wskaźnik obniżył się z poziomu 4,4 pkt do -14 pkt i był to najniższy poziom od 4 lat. Taki spadek wpłynął na zmniejszenie się przychodów gospodarstw rolnych - spowodowanych między innymi obniżeniem cen rynkowych. Wskaźnik wyrównanych przychodów pieniężnych obniżył się z -5,7 do -20,3 pkt. Nie dziwią zatem protesty rolników, którzy przekonywali, że przy takich cenach nie opłaca się prowadzić produkcji.

 

Wtedy rolnicy spodziewali się łagodnej wiosny, spadających notowań rynkowych i niekorzystnych trendów w cenach zbóż i rzepaku. Potwierdzeniem tego były zawarte polisy, a właściwie spadek średniej sumy ubezpieczenia na 1 ha. Dla przykładu, w porównaniu z wiosną 2014 roku, w ubezpieczeniu zbóż średnia suma ubezpieczenia na 1 ha w zależności od regionu spadła od 5% do 12%, a w ubezpieczeniu rzepaku odnotowano spadek od 6% nawet do 18%. Najbardziej średnie sumy ubezpieczenia uległy obniżeniu w województwach dolnośląskim i opolskim. W najmniejszym stopniu obniżenie nastąpiło w województwach wielkopolskim i zachodniopomorskim.

 

Jak działa ubezpieczenie w przypadku spadających cen na rynku mogli się przekonać rolnicy, u których wystąpiły szkody. Najmocniej w stosunku do przedsezonowych oczekiwań w 2014 roku spadły ceny rzepaku ozimego. Rolnicy ubezpieczali się najczęściej na sumę na poziomie pomiędzy 1500-1800 zł/t, gdy podczas żniw cena rynkowa spadła nawet poniżej 1200 zł/t.

 

- Okazywało się że przy tych samych ubytkach w plonie szacowanych przez rzeczoznawców Concordii Ubezpieczenia oraz rzeczoznawców z innych firm ubezpieczeniowych rolnik otrzymywał najwyższe odszkodowanie z Concordii. Zadziałała stała suma ubezpieczenia i naliczanie odszkodowań wg cen sprzed sezonu - wyjaśnia Andrzej Janc.

 

Na razie rokowania co do koniunktury w tym roku nie są jednoznaczne. Meteorolodzy zapowiadają na najbliższe tygodnie pierwsze wiosenne burze. Powstawanie komórek burzowych mogą skutkować gradobiciami. Wiosną ubiegłego roku zalążek silnych gradobić mieliśmy w połowie maja w województwie lubelskim i świętokrzyskim. Występujące trąby powietrzne przyniosły opady gradu wielkości kurzych jaj. Mając na uwadze te zagrożenia, warto pamiętać, żeby podczas zawierania umów ubezpieczeniowych sprawdzać lub pytać agenta, jak będzie obliczane odszkodowanie w przypadku spadku cen na rynku.

Biuro prasowe Concordia Ubezpieczenia


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę