aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Susza ograniczyła spadek inflacji

16 października 2018
Susza ograniczyła spadek inflacji

Zgodnie z finalnymi danymi GUS inflacja CPI obniżyła się we wrześniu do 1,9% r/r wobec 2,0% w sierpniu, kształtując się zgodnie z konsensusem rynkowym oraz powyżej wstępnego szacunku GUS (1,8%) i naszej prognozy (1,7%).

Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku zmniejszenia inflacji (o prawie 0,2 pkt. proc.) była niższa dynamika cen paliw, która obniżyła się we wrześniu do 12,0% r/r wobec 15,3% w sierpniu, co wynikało w znacznym stopniu z efektu wysokiej bazy sprzed roku (we wrześniu ub. r. ceny paliw wzrosły o 3,5% m/m podczas gdy we wrześniu br. zwiększyły się o 0,5% m/m). Spadek inflacji ograniczany był przez wzrost dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych (2,3% r/r we wrześniu wobec 2,1% w sierpniu). Warto zauważyć, że tempo wzrostu cen w tej kategorii przyspieszyło po raz pierwszy od kwietnia br.

Wynikało to przede wszystkim z silnego wzrostu cen warzyw (10,2% r/r we wrześniu wobec 8,6% w sierpniu) oraz pieczywa (5,9% wobec 4,6%) spowodowanego w znacznym stopniu tegoroczną suszą. Do wzrostu cen w tej kategorii przyczyniły się także wyższe ceny mięsa (1,2% wobec 0,7%), głównie ze względu na drożejący drób. Zgodnie z naszymi szacunkami inflacja bazowa nie zmieniła się we wrześniu w porównaniu do sierpnia i wyniosła 0,9% r/r. Na jej stabilizację złożyły się spadek dynamiki cen w kategoriach "łączność” i "użytkowanie mieszkania” (bez nośników energii) oraz jej wzrost w kategoriach "inne wydatki na towary i usługi”, "zdrowe”, "odzież i obuwie”, "wyposażenie mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego”, "restauracje i hotele” oraz "rekreacja i kultura”. Szeroki zakres wzrostu cen we wspomnianych wyżej kategoriach stanowi wsparcie dla naszej oceny, zgodnie z którą w kolejnych miesiącach obserwowany będzie łagodny wzrost inflacji bazowej. Wzrost ten będzie związany z umiarkowaną presją kosztową będącą skutkiem rosnących kosztów pracy oraz energii.

Spadek inflacji będzie wolniejszy

Opublikowane dziś dane, wskazujące na silniejszy od naszych oczekiwań wpływ suszy na dynamikę cen żywności i napojów bezalkoholowych, w połączeniu z rosnącymi cenami energii stanowią istotne ryzyko w górę dla naszej prognozy, zgodnie z którą w 2018 r. inflacja spadnie do 1,6% wobec 2,0% w 2017 r., a w 2019 r. obniży się ona do 1,5%.

Poniedziałkowe dane o wrześniowej inflacji są lekko pozytywne dla kursu złotego i rentowności obligacji.

 

Credit Agricole Bank Polska S.A.


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę