Advertisement

Święto Drzewa w Parku Historii

20 października 2016

21 października 2016 o godz. 14.00 w Parku Historii we Włodzieninie (woj. opolskie,  okolice ruin kościoła z wieżą widokową) uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Szafera w Głubczycach posadzą blisko 180 drzew i krzewów w ramach projektu Klubu Gaja „Święto Drzewa – wśród pól”.  Nasadzenia uzupełnią istniejące tu zadrzewienie śródpolne o cenne  gatunki  miododajne i owocowe jak jarzębina, klon zwyczajny, wiśnia ptasia czy czeremcha.

Jesteśmy jedną z czterech szkół biorących udział w  projekcie Klubu Gaja, jedyną z województwa opolskiego. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w wielu bardzo interesujących zajęciach, a jednym z najważniejszych działań będzie sadzenie zadrzewień sródpolnych, podczas którego posadzimy blisko 180 sadzonek drzew i krzewów – mówi Bogusław Chochowski – Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wł. Szafera w Głubczycach.

Podczas piątkowej akcji sadzenia zadrzewień śródpolnych, uczniowie z Głubczyc wraz z zaproszonymi gośćmi posadzą rodzime gatunki drzew i krzewów, które posłużą jako baza pożytkowa dla pszczół i dzikich zapylaczy oraz miejsce żerowania, rozrodu i schronienia dla ptaków i innych zwierząt.  Wśród sadzonych roślin znajdzie się m.in. czeremcha zwyczajna, której owocami żywią się aż 24 gatunki ptaków, m.in. wilga, kowalik, pokrzewka ogrodowa i dzwoniec oraz dzika jabłoń i wiśnia ptasia, które dały początek licznym odmianom sadowniczym. 

Istniejący drzewostan w Parku Historii we Włodzieninie, zgodnie z projektem wykonanym przez uczniów technikum architektury krajobrazu, uzupełnimy czereśnią ptasią, jabłonią dziką, jarząbem pospolitym, śliwą tarniną, klonem zwyczajnym i czeremchą zwyczajną. Chcielibyśmy, aby w przyszłości w parku powstała tablica informacyjna na temat znaczenia roślinności śródpolnej, co w znacznej mierze przyczyni się do wzrostu wiedzy na ten temat wśród odwiedzających to miejsce – mówi Ewelina Kosler, nauczyciel biologii w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Szafera w Głubczycach.

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu Klubu Gaja „Święto Drzewa- wśród pól”, który poświęcony jest roli zadrzewień i zakrzewień śródpolnych w ochronie różnorodności biologicznej i łagodzeniu skutków zmian klimatu na terenach rolniczych. W ten sposób chcemy zachęcić mieszkańców z terenów wiejskich do podejmowania lokalnych działań na rzecz sadzenia i ochrony zadrzewień śródpolnych, które stanowią o niepowtarzalnym pięknie krajobrazu i podnoszą walory wypoczynkowe miejscowości. Są także ostoją dzikiej przyrody i wielkim sojusznikiem rolników.Projekt jest kontynuacją realizowanego przez Klub Gaja od 2003 roku programu aktywnej edukacji ekologicznej Święto Drzewa angażującego różne grupy wiekowe, społeczne, zawodowe do działań na rzecz sadzenia i ochrony drzew. Dzięki programowi 620 tysięcy osób posadziło już ponad 780 tysięcy drzew.

Projekt „Święta Drzewa-wśród pól” dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patronaty: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Opolskiego, Wojewoda Opolski. Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management Polska, Partnerzy: Troton, Eco Service, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Szafera w Głubczycach.

Więcej informacji:

www.swietodrzewa.pl
www.wsrodpol.swietodrzewa.pl
www.klubgaja.pl


Dofinansowanie:

Klub Gaja, zdj. KG / Marcin Karetta


POWIĄZANE

Od 10 kwietnia rolnicy, w tym właściciele sadów, mogą ubezpieczać uprawy na korz...

Sejmowa komisja rolnictwa odrzuciła w czwartek dwa poselskie projekty nowelizacj...

Europejska Sieć na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (European Sustainable Developmen...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę