Advertisement

Święto Tarniny w Kosorowicach

27 czerwca 2016

Śliwa tarnina to cenna roślina miododajna i kulinarna, a jej cierniste zarośla zwane czyżniami są ostoją dla wielu gatunków zwierząt. To także symbol dorocznego festynu w Kosorowicach (gmina Tarnów Opolski), który swoją nazwę wywodzi od tej właśnie rośliny. W tym roku Święto Tarniny odbędzie się w dniach 2-3 lipca 2016 roku. Drugiego dnia (niedziela) dla uczestników wydarzenia Klub Gaja przygotował gry i zabawy ekologiczne oraz interaktywną wystawę  o zadrzewieniach śródpolnych.

W Kosorowicach uczestnicy będą mogli zagrać w plenerowe domino i grę planszową „Skocz w zarośla”, podczas których poznają gatunki roślin i zwierząt związane z zadrzewieniami śródpolnymi. Z kolei w trakcie zabawy „Dobry rolnik” z wykorzystaniem klocków Lego dzieci będą budowały pola uprawne z kępami drzew i krzewów, korytarze ekologiczne i remizy dla dzikiej zwierzyny, aleje drzew. 

Zapraszamy także do wspólnej zabawy „Dizajn z tarniną”, podczas której uczestnicy wykonają samodzielnie za pomocą szablonu nadruk symbolu tarniny na torbach bawełnianych na zakupy. Na stoisku Klubu Gaja wyrośnie też „Drzewo Słów” z wierszami Czesława Miłosza poświęconymi pięknie drzew i krajobrazu, a każdy kto podejdzie to tego drzewa wysłucha wiersza dedykowanego tylko dla niego.

Święto Tarniny to dobra okazja aby przypomnieć  jak wiele korzyści mogą dać nam zadrzewienia śródpolne, np. w kuchni, medycynie czy w  rolnictwie. Śliwa tarnina, która jest symbolem tego festynu często bywa niedoceniana, a jest to jeden  z najcenniejszych gatunków do tworzenia zadrzewień śródpolnych. Dlatego chcemy zachęcić tutejszą społeczność lokalną do sadzenia i ochrony drzew oraz krzewów na terenach rolniczych – podkreśla Jolanta Migdał, koordynatorka projektu „Święto Drzewa – wśród pól”

Na wystawie „Święto Drzewa – wśród pól” mieszkańcy będą mogli lepiej poznać gatunki drzew i krzewów występujących w zadrzewieniach śródpolnych oraz sposoby ich wykorzystania w kuchni i ziołolecznictwie, a także dowiedzieć się jakie korzyści z zadrzewień i zakrzewień mogą mieć rolnicy.  Każdy będzie mógł także zabrać ze sobą przepisy kulinarne z wykorzystaniem dziko rosnących jadalnych drzew i krzewów i posłuchać wiersza Czesława Miłosza „Do leszczyny” w interpretacji Bartłomieja Topy.

Działania prowadzone będą we współpracy z Gminą Tarnów Opolski w ramach projektu „Święto Drzewa – wśród pól”, poświęconego roli i znaczeniu zadrzewień i zakrzewień śródpolnych w ochronie różnorodności biologicznej na terenach rolniczych, w szczególności w kontekście zmian klimatu. Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Patronaty: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Małopolskiego, Wojewoda Małopolski, Marszałek Województwa Opolskiego, Wojewoda Opolski, Marszałek Województwa  Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Śląskiego, Wojewoda Śląski.

Partnerzy: Lasy Państwowe: Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych w Katowicach, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w  Krośnie, Starostwo Powiatowe w Limanowej, Starostwo Powiatowe w Cieszynie, Gmina Tarnów Opolski, Gmina Jodłownik, Gmina Krościenko Wyżne.

Czytaj więcej: www.wsrodpol.swietodrzewa.pl

Klub Gaja, fot. KG / Zbigniew Wilczek


POWIĄZANE

Od 10 kwietnia rolnicy, w tym właściciele sadów, mogą ubezpieczać uprawy na korz...

Sejmowa komisja rolnictwa odrzuciła w czwartek dwa poselskie projekty nowelizacj...

Europejska Sieć na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (European Sustainable Developmen...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę