aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Świętokrzyskie/ W regionie uprawy konopi włóknistych na 6,3 tys. ha

22 stycznia 2018
Świętokrzyskie/ W regionie uprawy konopi włóknistych na 6,3 tys. ha

Ok. 6,3 tys. ha upraw konopi włóknistych i 175 ha upraw niskomorfinowego maku, pojawi się w tym roku w województwie świętokrzyskim. Zarząd województwa przyjął właśnie projekt uchwały, która określają ogólną powierzchnię przeznaczoną pod uprawę tych roślin i rejonizację upraw w 2018 r. w regionie.

Ostateczną decyzję w tej sprawie podczas najbliższej sesji podejmą radni sejmiku województwa.

Jak poinformowało w komunikacie biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, w myśl zapisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, sejmik po zasięgnięciu opinii ministra zdrowia oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi, określa w drodze uchwały – co roku – ogólną powierzchnię przeznaczoną pod uprawy maku niskomorfinowego i konopi włóknistych. Określa także miejsca w regionie, gdzie uprawy będą prowadzone.

W województwie świętokrzyskim uprawę maku niskomorfinowego zgłosiły 23 gminy, na łącznej powierzchni 175 ha. Produkcja jest przeznaczona na cele spożywcze i na potrzeby nasiennictwa.

Z kolei uprawa konopi włóknistych planowana jest w tym roku na terenie 102 gmin – wszystkich w regionie – na ogólnej powierzchni 6 tys. 380 ha. Najwięcej upraw tych roślin ma być prowadzonych przez rolników w gminach: Staszów (220 ha), Szydłów (170 ha) i Morawica (130 ha).

Uprawy te są przeznaczone na reprodukcję materiału siewnego oraz na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, a także przemysłu materiałów budowlanych.

W ostatnich latach w regionie było o wiele mniej chętnych do uprawiania konopi włóknistych – przykładowo w 2016 r. uprawy tej rośliny zajmowały 260 ha. Jak ocenił w rozmowie z PAP dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Sławomir Neugebauer, rolnicy odpowiedzieli na zapotrzebowania rynku.

Dyrektor tłumaczył, że powrócił trend na wykorzystanie oleju konopnego, produkowanego obecnie przez kilka firm w regionie czy słomy konopnej. „Jest używana w budownictwie, w przemyśle celulozowym, produkuje się z niej materace” - opisywał Neugebauer.

Jak wynika z informacji przekazanych przez samorząd województwa świętokrzyskiego, w regionie funkcjonują trzy firmy zajmujące się kontraktacją i skupem maku. Z kolei tegoroczna kontraktacja i skup konopi włóknistych będzie prowadzona przez 11 przedsiębiorstw z różnych regionów Polski.

Podmioty skupujące, włodarze gmin, jak również rolnicy oraz firmy prowadzące gospodarstwa rolne, uprawiające mak niskomorfinowy lub konopie włókniste, są zobowiązani w zakresie tej działalności do przestrzegania przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

 

Katarzyna Bańcer, Dorota Skrobisz (PAP)


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę