Advertisement

Sytuacja na rynku drobiu według IERiGŻ-PIB

2 sierpnia 2016
Sytuacja na rynku drobiu według IERiGŻ-PIB

W 2016 roku produkcja mięsa i podrobów drobiowych wzrośnie o 10 procent i wyniesie około 2 mln 623 tys. ton – prognozuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy. Jednocześnie IERiGŻ-PIB szacuje, że wielkość produkcji w 2015 roku ukształtowała się na poziomie 2 mln 386 tys. ton (wzrost o 6,7 procent rok do roku).

Inne przewidywania zawarte w Rynku Drobiu  dotyczą niewielkiej poprawy rentowności chowu kurcząt w bieżącym roku, utrzymania bardzo silnej pozycji polskiego eksportu na rynkach unijnych (ma on wzrosnąć o 18,5 procent i będzie już tylko niższy o 6 tys. ton od okrągłego miliona ton), a także wciąż wysokiej opłacalności produkcji żywca indyczego (mięso indycze ma 14 proc. udział w produkcji ogółem). Prognozowana przez IERiGŻ-PIB poprawa rentowności produkcji kurcząt nie będzie jednak znacząca. Producenci w 2016 roku będą prawdopodobnie nadal narzekać na niską opłacalność. Według IERiGŻ-PIB przeciętna sytuacja finansowa przedsiębiorstw w branży drobiarskiej nieznacznie się pogorszyła. Udział firm zyskownych wśród ogółu zakładów w 2015 roku wyniósł nieco ponad 89 procent wobec prawie 91 procent w roku 2014. Zeszłoroczna średnia rentowność w branży po opodatkowaniu wyniosła – zdaniem IERiGŻ-PIB – 2,02 procent. Przychody ze sprzedaży netto, w przedsiębiorstwach drobiarskich zatrudniających powyżej 10 osób, w minionym roku ukształtowały się na poziomie 11 mld 482 mln złotych.

W 2015 roku na rynku wewnętrznym spadały ceny detaliczne mięsa drobiowego. W tym roku ta sytuacja – zgodnie z szacunkami ekspertów IERiGŻ-PIB – może się zmienić i drób ma szansę nieznacznie podrożeć. Wzrost cen ma być, między innymi, pochodną zwiększenia popytu konsumpcyjnego. Spożycie drobiu ma wzrosnąć o 1,8 proc. do 28,8 kg na przeciętnego mieszkańca.

Źródło: KIPDIP;Rynek Drobiu Nr 48, maj 2016 (ISSN 2082-467X)


POWIĄZANE

Do 20 czerwca 2017 r. przyjmowane są zgłoszenia do nowego składu Komisji do spra...

W miniony weekend do Szepietowa przybyły tłumy zwiedzających. Zielona Gala to pr...

Spośród ponad 150 winnic istniejących na Podkarpaciu blisko 60 proc. przyjmuje t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę