aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Tradycje żniwne i bogactwo pieczywa na 18. Podlaskim Święcie Chleba

13 sierpnia 2018
Tradycje żniwne i bogactwo pieczywa na 18. Podlaskim Święcie Chleba

Dawne tradycje związane ze żniwami przypomniało w niedzielę Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu podczas 18. Podlaskiego Święta Chleba. Można też było nabyć różne gatunki pieczywa i cukiernicze wypieki.

 Oborywanie przepiórki, żęcie zboża sierpem, koszenie kosą, ręczne wiązanie snopów, młócenie zboża cepami i dawnymi maszynami, czy też wykonywanie równianki - żniwnego bukietu przynoszonego do kościoła 15 sierpnia na święto Matki Boskiej Zielnej - to niektóre z prezentowanych w ciechanowieckim skansenie tradycji.

Nie zabrakło orszaku żniwnego z przekazaniem wieńca dożynkowego oraz parady zabytkowych ciągników i lokomobili. Ciechanowieckie muzeum ma jedną z największych w kraju kolekcji takich pojazdów. Święcono także zwierzęta.

Święto Chleba to największa w roku impreza plenerowa organizowana przez ciechanowieckie muzeum. Odwiedziły ją tysiące osób. Imprezy, koncerty potrwają do wieczora.

Etnograf z ciechanowieckiego Muzeum Stanisław Kryński powiedział PAP, że rolą muzeum etnograficznego - a taką placówką jest Muzeum Rolnictwa - jest przypominanie, zwłaszcza młodemu pokoleniu, dawnych, bogatych tradycji związanych ze żniwami, bo - jak zauważył -współczesne żniwa są inne niż kiedyś, zmechanizowane.

Kryński powiedział, że koszeniu sierpem, czy kosą, czy nawet przejściu gospodarza z kosą przez łan zboża, towarzyszyły przyśpiewki; ważny w ciężkiej pracy był też odpoczynek z posiłkiem na miedzy, często pod gruszą. Zaznaczył, że współcześnie mało jest już nawet tych grusz, znikają z miedz, bo przeszkadzają w pracy kombajnom. Prezentując tradycje, muzeum chce pokazać dawny klimat prac w polu.

W skansenie oceniano w niedzielę równianki, czyli bukiety z warzyw, ziół, owoców, zbóż, które święci się 15 sierpnia w kościele. Potem umieszczano je w domu za świętym obrazem. "Symbolicznie ziarna zbóż z tej równianki dawało się dawniej garścią do pierwszego zasiewu żyta na Matkę Boską Siewną" - dodał Kryński.

Muzeum przypomina także zwyczaj oborywania przepiórki. Z ostatniej garści kłosów zboża na polu pleciono dawniej warkocze, dekorowano kwiatami, wstążkami, okładano kamieniami, na kamieniu kładziono chleb, pod kamień monetę, a wokół przepiórki ciągnięto trzymając na nogi - najmłodszą żniwiarkę. Miało to zapewniać urodzaj i dobry plon w kolejnym roku.

Honorowym patronatem tegoroczne święto objął prezydent Andrzej Duda w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Imprezie patronowali także: ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi, ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego, wojewoda podlaski, marszałek województwa podlaskiego. Muzeum Rolnictwa podlega samorządowi województwa podlaskiego. (PAP)

autor: Izabela Próchnicka


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę