aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Trwa sezon na kleszcze – jak uchronić się przed zachorowaniem na choroby odkleszczowe?

4 kwietnia 2017
Trwa sezon na kleszcze – jak uchronić się przed zachorowaniem na choroby odkleszczowe?

Sezon na kleszcze dopiero się rozpoczął, a stacje sanitarno-epidemiologiczne już donoszą o setkach ukąszeń. Według informacji sanepidu rośnie liczba zachorowań na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu, czyli najczęściej występujące w Polsce choroby odkleszczowe. W sposób szczególny na ukąszenia narażone są osoby spędzające czas w plenerze od marca do końca listopada. Kleszcze przenoszą groźne wirusy i bakterie. Dlatego te informacje powinny być motywacją do zwiększenia naszej świadomości oraz podjęcia stosownych działań profilaktycznych. Zachorować może każdy i w każdym wieku.

Największe zagrożenie ukąszeniem kleszczy występuje w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim, małopolskim, śląskim i lubelskim. Z kolei Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie dodaje, że z roku na rok obserwuje się wzrost populacji zakażonych kleszczy w centralnej Polsce i w województwie mazowieckim[1]. Ekspansja kleszczy postępuje nie tylko w obrębie Polski. Problem dotyczy większości krajów europejskich.

Dr Agnieszka Motyl, epidemiolog z Medicover, apeluje, by zachować szczególną ostrożność na terenach zwiększonego ryzyka zachorowania na choroby odkleszczowe. Podkreśla, że są sposoby na zminimalizowanie ryzyka rozwoju poważnych chorób odkleszczowych i warto z nich korzystać, bo stawką jest nasze zdrowie.

– Kleszczowe zapalenie mózgu jest uznawane za najcięższą chorobę odkleszczową. Pierwsze objawy zakażenia przypominają grypę. Po ustąpieniu początkowych objawów u części osób pojawiają się symptomy opon mózgowo-rdzeniowych i zakażenia mózgu: ponowna gorączka, nudności, wymioty, sztywność karku, zaburzenia świadomości, porażenia. Chorobę wywołuje wirus, na który nie ma skutecznego leku. Ryzyko przedostania się wirusa do organizmu człowieka wzrasta w miarę jak kleszcz przebywa w skórze. Szybkie usunięcie pajęczaka jest więc istotne. Niestety ukąszenie kleszcza jest bezbolesne i, szczególnie w przypadku młodszych postaci kleszczy, czyli larw i nimf, może zostać przeoczone – komentuje lek. med. Agnieszka Motyl, epidemiolog Medicover. – W przypadku kleszczowego zapalenia mózgu istnieje skuteczna profilaktyka w postaci szczepień ochronnych – dodaje.

Szczepieniu mogą poddać się osoby dorosłe oraz dzieci powyżej pierwszego roku życia. Jest ono bezpieczne, skuteczne i praktycznie wolne od ryzyka powikłań poszczepiennych.

Borelioza – nie ma skutecznej metody zapobiegania chorobie

O ile w przypadku kleszczowego zapalenia mózgu profilaktyka jest dostępna, o tyle w przypadku boreliozy nie ma skutecznych metod zapobiegania chorobie. Można jedynie zachowywać środki ostrożności w postaci odpowiedniego ubioru i stosowania preparatów odstraszających kleszcze (tzw. repelenty). Dlatego ważne jest, by zdiagnozować chorobę na możliwie jak najwcześniejszym etapie, co pozwoli na uniknięcie poważnych powikłań.

 – Najbardziej charakterystycznym objawem boreliozy jest rumień wędrujący. Pojawia się w okolicy  pokłucia kilka dni po kontakcie z kleszczem. Niestety ten typowy objaw nie zawsze występuje. Wówczas na boreliozę mogą wskazywać objawy zbliżone do symptomów grypy – bóle mięśni, stawów i głowy, zmęczenie, gorsze samopoczucie. W celu ostatecznej diagnozy choroby należy wykonać testy laboratoryjne na obecność przeciwciał we krwi lub, w przypadku neuroboreliozy, w płynie mózgowo-rdzeniowym. Tylko dwuetapowe badanie przeciwciał daje podstawy do postawienia diagnozy, pod warunkiem obecności objawów charakterystycznych dla boreliozy – komentuje lek. med. Agnieszka Motyl, epidemiolog Medicover.Jeśli dojdzie do zarażenia boreliozą, w przeciwieństwie do kleszczowego zapalenia mózgu, mamy skuteczną antybiotykoterapię – dodaje ekspert Medicover.

Zostałem ugryziony – co robić?

Jeśli zostaniemy pokłuci przez kleszcza zachowajmy spokój i czujność na wszelkie objawy mogące świadczyć o zakażeniu KZM lub boreliozą. W razie wątpliwości zgłośmy się na konsultację do lekarza specjalizującego się w diagnostyce i leczeniu chorób odkleszczowych.

Medicover zapewnia kompleksową opiekę związaną z profilaktyką, diagnostyką i leczeniem najpopularniejszych w Polsce chorób odkleszczowych. W każdym z centrów medycznych, można wykonać szczepienia ochronne przeciwko KZM. Poprzedza je konsultacja lekarska mająca na celu weryfikację ewentualnych przeciwskazań do szczepienia.

Dodatkowo Medicover uruchomił w 9 miastach Poradnie Leczenia Boreliozy, w ramach których pacjenci są konsultowani przez lekarza specjalizującego się w rozpoznaniu i leczeniu boreliozy, zgodnie z aktualnymi wytycznymi postępowania medycznego. W 2016 roku z usług Poradni skorzystało łącznie ponad 400 pacjentów, w tym roku już ponad 200, co świadczy o dużym zapotrzebowaniu na specjalistyczne i kompleksowe usługi w tym obszarze.

[1] http://wsse.waw.pl/aktualnosci-i-komunikaty/komunikaty/sezon-na-kleszcze-wlasnie-sie-rozpoczal

Informacje o firmie

infowire.pl


POWIĄZANE

Sekrety bezpiecznych transakcji online: Najlepsze praktyki dla użytkowników syst...

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę