Anwil_7.04.17

Turniej Muzyków Prawdziwych w Filharmonii w Szczecinie

1 września 2016
Turniej Muzyków Prawdziwych w Filharmonii w Szczecinie
PAP / Michał Walczak

Ponad 200 muzyków i wokalistów stanie w szranki podczas rozpoczynającego się w czwartek II Turnieju Muzyków Prawdziwych. Przez cztery dni Filharmonia w Szczecinie stanie się ludową stolicą Polski – zapowiadają organizatorzy.

"Usłyszymy kwintesencję tradycji polskiej" – powiedziała PAP dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie Dorota Serwa. "Na scenie zabrzmi muzyka wybiegająca do przodu czyli przetransponowana przez umysły folkowców, jak i wykonana przez tych, którzy wiernie od pokoleń kontynuują tradycje" – wyjaśniła.

W Turnieju Muzyków Prawdziwych udział weźmie przeszło 200 muzyków i wokalistów z 14 województw. "Nie dzielimy tych, którzy nawiązują do tradycji, na profesjonalistów i amatorów. Każdy z nich ma prawo pokazać na scenie swoje prawdziwe emocje" – dodaje Serwa.

"Szczecin to miasto z trudną historią; z mieszkańcami, którzy przybyli z różnych stron. Zakorzenienie się w nowym miejscu nie jest możliwe bez odwołania do tradycji. Nas najbardziej interesują piosenki przekazywane z ust do ust, melodie wypływające z serca i ściśle związane z życiem w naturze" – zaznaczyła dyrektorka szczecińskiej filharmonii.

Konkurs odbywa się w czterech kategoriach: soliści instrumentaliści, soliści wokaliści, zespoły instrumentalne oraz wokalno-instrumentalne, zespoły śpiewacze. Wykonawcy turnieju zaprezentują dwa utwory - jeden przygotowany wcześniej oraz drugi utwór, będący interpretacją wylosowanego przed występem wątku tematycznego.

Oceniać będzie jury w składzie: śpiewaczka Agata Harz, kulturoznawca prof. Bogdan Matławski oraz Krzysztof Trebunia-Tutka, lider i założyciel zespołu Trebunie-Tutki. W każdej z czterech kategorii przyznane będą nagrody finansowe.

W piątek podczas koncertu inauguracyjnego na sali symfonicznej usłyszeć będzie można kompozycje Zygmunta Noskowskiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Towarzyszyć im będzie na scenie śpiewaczka głosu białego Agata Harz, sopranistka Barbara Zamek oraz chór śpiewaków ludowych. W drugiej części koncertu wystąpi szwedzkie trio skrzypcowe Limbohofvet.

W programie Turnieju Muzyków Prawdziwych znalazły się m.in. otwarte dla publiczności przesłuchania konkursowe, pokazy filmów z kolekcji "Muzyka odnaleziona", warsztaty dla dzieci i muzyków.

Koncert laureatów zaplanowano w niedzielę 4 września w sali symfonicznej filharmonii. Zwycięzcom turnieju towarzyszyć będzie wykonanie "Pieśni Zbójnickich" przez duet artystyczny: Krzysztof Trebunia-Tutka oraz Tymon Tymański.

Turniej nawiązuje do ogólnopolskich turniejów instrumentalistów ludowych organizowanych w Gryfinie (Zachodniopomorskie) z inicjatywy animatora, cymbalisty Edwarda Mojsaka. Jego celem jest promocja polskiej i środkowo-europejskiej muzyki opartej na tradycyjnych źródłach.

(PAP)


POWIĄZANE

Jeżeli Prawo wodne nie zostanie przyjęte do końca czerwca, to KE będzie miała pr...

13 kwietnia 2017 r. na internetowej platformie aplikacyjnej Agencja Restrukturyz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę