aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Tymczasowe cła antydumpingowe, które miałyby zostać nałożone przez UE na płynne nawozy azotowe zwiększyłyby koszty ponoszone przez europejskich rolników o ponad 2 miliardy euro

28 marca 2019
Tymczasowe cła antydumpingowe, które miałyby zostać nałożone przez UE na płynne nawozy azotowe zwiększyłyby koszty ponoszone przez europejskich rolników o ponad 2 miliardy euro

Komisja ma plan zaproponować tymczasowe cła antydumpingowe na import płynnych nawozów azotowych (UAN) pochodzących z Rosji, Trynidadu i Tobago oraz z USA. Według europejskich rolników i spółdzielni rolniczych, Komisja nie powinna bagatelizować negatywnych skutków tego rozwiązania oraz znaczenia faktu, że w przypadku nałożenia ceł antydumpingowych na nawozy pod dodatkową presją znajdą się ich przychody, które już są bardzo podatne na wahania.

Wprowadzenie tymczasowych ceł antydumpingowych, połączone z obowiązkową we wszystkich państwach członkowskich rejestracją UAN, sprowadzanych z Rosji, Trynidadu i Tobago oraz USA, począwszy od 20 marca, sugeruje, że Komisja jest przekonana, że producenci nawozów muszą mierzyć się dumpingiem i jego szkodliwymi skutkami. Copa i Cogeca uważają, że nie zostały spełnione warunki wymagane prawem pozwalające na nałożenie ceł. To raczej spadek cen UAN w okresie objętym dochodzeniem jest wynikiem globalnych trendów.

Sekretarz generalny Copa i Cogeca, Pekka Pesonen, powiedział: „Koszty związane z zakupem nawozów stanowią największy odsetek kosztów produkcyjnych. Szacuje się, że w Europie koszt zakupu UAN może stanowić nawet 30% kosztów operacyjnych gospodarstw rolnych. Koszty wszelkich ceł antydumpingowych zostaną natychmiast przeniesione na rolników. Skutkiem wprowadzenia takich rozwiązań będzie mieszanka wybuchowa, zwłaszcza jeśli uwzględnimy obecną sytuację na rynku, tj. niskie ceny za ziarno na światowych rynkach, skutki trudnych warunków klimatycznych, z którymi muszą mierzyć się rolnicy oraz cięcia w budżecie UE, budżecie WPR”.

Jean-François Isambert, przewodniczący grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca, dodał: „W Europie ceny za nawozy azotowe znacząco wzrosły w ostatnich miesiącach. Według naszych obliczeń, proponowane cła antydumpingowe w ciągu 5 lat podniosą te koszty o 2 miliardy euro. Bądźmy realistami, te dodatkowe koszty nie zostaną przeniesione na podmioty znajdujące się w dolnej części łańcucha rolno-spożywczego. Po raz kolejny to rolnicy będą musieli zapłacić cenę”.

W liście wystosowanym do DG TRADE, Copa i Cogeca wzywają do zakończenia tego procesu bez nakładania jakichkolwiek ceł antydumpingowych, podkreślając, że w rolnicy europejscy muszą mieć dostęp do nawozów, które będą mogli nabywać za konkurencyjną cenę, tak aby mogli sprzedawać swoje produkty na globalnym rynku.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę