Advertisement

UE: ceny w kontraktach wyższe niż przed tygodniem

4 listopada 2016
UE:  ceny w kontraktach  wyższe niż przed tygodniem

Notowania zbóż na Euronext umocniły się w ujęciu tydzień do tygodnia i to pomimo podniesienia prognoz globalnej produkcji zbożowej przez IGC (raport z 27 października br.).

Ceny kukurydzy w kontrakcie listopadowym wzrosły w skali tygodnia o 5% do 166,8 EUR/tonę, w pszenicy w kontrakcie grudniowym o 1,1% do 164,3 EUR/tonę. Ostatnie zwyżki cen kukurydzy na paryskiej giełdzie mogły być związane z chwilową poprawą konkurencyjności  francuskiej kukurydzy w eksporcie.

Obecnie odnotowuje się spore problemy logistyczne w transporcie tego gatunku na Ukrainie. Wprowadzenie obostrzeń przez rząd kraju, limitujących maksymalne obciążenie ciężarówek do 24 ton zamiast wcześniejszych 40 ton, doprowadziło do trudności w transporcie kukurydzy w okresie wzmożonych zbiorów. Chwilowe trudności logistyczne na Ukrainie są szansą na zwiększenie eksportu kukurydzy przez pozostałych dostawców.

W październikowym raporcie Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) podwyższyła szacunki zbiorów na świecie z wcześniejszych 2069 mln ton do 2077 mln ton. Prognozowane zapasy ziarna na koniec sezonu zostały podwyższone z 163 mln ton do 165 mln ton. Szacunki globalnej produkcji pszenicy skorygowano w górę z 747 mln ton do 748 mln ton, a kukurydzy z 1027 mln ton do 1035 mln ton.

Pod koniec bieżącego tygodnia notowania kukurydzy na CBoT były o 1% wyższe niż tydzień wcześniej. W kontrakcie grudniowym wynosiły one 140,7 USD/tonę. Nieznaczny spadek w ujęciu tydzień do tygodnia odnotowano natomiast w przypadku pszenicy. W najbliższym kontrakcie o 0,6% do 152,3 USD/tonę.

Zbiory kukurydzy w USA postępują nieco wolniej niż średnio w okresie ostatnich pięciu lat, ale bez większych zakłóceń. Wszystko wskazuje na to, że zapowiedzi rekordowych zbiorów zostaną zrealizowane. Globalny bilans zbożowy będzie w sezonie 2016/17 „ciężki”, a ostra konkurencja wśród dostawców będzie wpływać na spadek cen.

FAMMU/FAPA na podst. Reuters i innych źródeł


POWIĄZANE

Od 10 kwietnia rolnicy, w tym właściciele sadów, mogą ubezpieczać uprawy na korz...

Sejmowa komisja rolnictwa odrzuciła w czwartek dwa poselskie projekty nowelizacj...

Europejska Sieć na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (European Sustainable Developmen...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę