aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

UE/ Eksport coraz ważniejszy dla miejsc pracy w Unii

28 listopada 2018
UE/ Eksport coraz ważniejszy dla miejsc pracy w Unii

Unijny eksport ma coraz większe znaczenie dla gospodarki. Z badań opublikowanych we wtorek przez Komisję Europejską wynika, że wspiera on obecnie 36 mln miejsc pracy w całej Europie. To o dwie trzecie więcej niż w 2000 roku.

Od 2014 roku liczba miejsc pracy utrzymywanych dzięki eksportowi w UE wzrosła o 3,5 miliona. Stanowiska te są średnio o 12 proc. wyżej wynagradzane niż miejsca pracy w pozostałej części gospodarki.

"Badanie jasno wskazuje, że handel oznacza miejsca pracy. Wywóz z UE na rynki światowe zapewnia źródło utrzymania dużej i wciąż rosnącej liczby obywateli w każdym zakątku Europy. Prawie 40 proc. spośród tych, których miejsca pracy utrzymywane są dzięki handlowi, to kobiety" - podkreśliła w komentarzu do wyników badań unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem.

Z 36 mln miejsc pracy, które funkcjonują dzięki eksportowi, 14 mln zajmują kobiety. Z badania wynika, że dzięki eksportowi liczba miejsc pracy wzrasta w każdym państwie członkowskim. Największy wzrost od 2000 r. odnotowano: w Bułgarii (312 proc.), na Słowacji (213 proc.), w Portugalii (172 proc.), na Litwie (153 proc.), w Irlandii (147 proc.), w Estonii (147 proc.) i na Łotwie (138 proc.).

Z danych KE wynika, że eksport z Polski do państw poza UE wspiera 1,6 mln miejsc pracy w naszym kraju. Kolejne 700 tys. stanowisk w Polsce jest powiązanych z eksportem z innych krajów unijnych poza "28". Według badania oznacza to, że 14 proc. miejsc pracy w Polsce zależy od unijnego eksportu.

Wywóz towarów znad Wisły ma największe znaczenie dla usług - 46 proc. stanowisk w tym sektorze gospodarki w Polsce jest zależnych od eksportu. Dobre rezultaty eksporterów w jednym państwie członkowskim przynoszą również korzyści pracownikom w pozostałych państwach członkowskich. Dostawcy towarów i usług w ramach łańcucha dostaw zyskują bowiem, gdy ich klienci końcowi sprzedadzą ostateczny produkt za granicą. Na przykład francuski eksport na rynki światowe wspiera około 627 tys. miejsc pracy w innych państwach członkowskich. W przypadku Polski sprzedaż do krajów poza UE wspomaga 152 tys. miejsc pracy w reszcie państw członkowskich.

"Unijny handel wspiera również miliony miejsc pracy poza granicami UE, w tym w krajach rozwijających się. Jest to zatem kolejny dowód na to, że handel może być korzystny dla wszystkich: to, co jest dobre dla nas, jest również dobre dla naszych partnerów na całym świecie" - podkreśliła Malmstroem.

Z badania wynika, że wywóz z UE do krajów trzecich zapewnia prawie 20 mln miejsc pracy poza terytorium Wspólnoty. Od 2000 r. liczba tych miejsc pracy wzrosła ponad dwukrotnie. Na przykład w Stanach Zjednoczonych produkcja amerykańskich towarów i usług, które są włączone do unijnego eksportu za pośrednictwem globalnych łańcuchów dostaw, wspiera ponad 1 mln miejsc pracy.

Raport zawierający szczegółowe zestawienia wyników dla poszczególnych państw członkowskich UE przygotowały Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej (JRC) i Dyrekcja Generalna ds. Handlu Komisji Europejskiej. Jego pierwszą edycję przedstawiono w 2015 r.

 

Krzysztof Strzępka (PAP)


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę