Advertisement

UE: obawy o jakość pszenicy wpływają na ceny

19 lipca 2016
UE:  obawy o jakość pszenicy wpływają na ceny

W ub. tygodniu notowania pszenicy w najbliższym kontrakcie na Euronext umocniły się o 1,8% do 158,5 EUR/tonę, a kukurydzy o 2,5% do 173,8 EUR/tonę. Do zwyżek mogły przyczynić się niepokoje o pogorszenie jakości ziarna (przede wszystkim we Francji) oraz korekty prognoz zbiorów pszenicy dla całej UE.

Francuska firma Strategie Grains obniżyła przewidywaną produkcję pszenicy zwyczajnej o 1,2 mln ton w stosunku do czerwcowego raportu do 145,5 mln ton. Oznaczałoby to spadek zbiorów o 4% w ujęciu rok do roku.

Poza tym wzrostowo mogły podziałać dobre wyniki w unijnym eksporcie pszenicy. Według danych KE, w minionym tygodniu wydano licencje na wywóz 779 tys. ton ziarna tego gatunku.

Bilans zbóż w Unii będzie nadwyżkowy. Prognozy KE są nieco bardziej optymistyczne od tych formułowanych przez SG. Według KE (raport z końca czerwca br.) unijna produkcja zbożowa w sezonie 2016/17 wyniesie 312,794 mln ton, tj. o 0,8% więcej niż sezon wcześniej. Wzrosnąć ma przede wszystkim produkcja zbóż paszowych–z 150,179 mln ton do 159,436 mln ton, w tym przede wszystkim kukurydzy. Komisja prognozuje spadek eksportu zbóż w sezonie 2016/17 z 48,3 mln ton do 43,8 mln ton (o 15% w ujęciu sezon do sezonu). Natomiast zwiększyć się mają zapasy końcowe ziarna –o 2,8% do 43,9 mln ton.

W tym sezonie kraje basenu Morza Czarnego, a zwłaszcza Rosja, będą  ostro konkurować o kluczowe rynki zbytu. Zapowiada się urodzaj. Według oficjalnych prognoz, zbiory zbóż w Rosji w sezonie 2016/17 mogą osiągnąć nawet 110 mln ton, a według SovEcon, 108,8 mln ton, w tym pszenicy 66,1 mln ton. Dobre wyniki tegorocznej produkcji zbożowej maja odnotować pozostałe kraje regionu, w tym Rumunia. Trzeba podkreślić, ze w ostatnim przetargu na dostawę pszenicy zorganizowanym przez GASC najkorzystniejsze były oferty pszenicy rosyjskiej i ukraińskiej.

Wysoka podaż i połączeniu z ostrą konkurencją w eksporcie będą  wpływać zniżkowo na kształtowanie się cen zbóż.

FAMMU/FAPA na podst. Reuters i innych źródeł


POWIĄZANE

Do 20 czerwca 2017 r. przyjmowane są zgłoszenia do nowego składu Komisji do spra...

W miniony weekend do Szepietowa przybyły tłumy zwiedzających. Zielona Gala to pr...

Spośród ponad 150 winnic istniejących na Podkarpaciu blisko 60 proc. przyjmuje t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę