Advertisement

UE – prognozy zbiorów oleistych w 2016 r.

27 października 2016
UE  –  prognozy zbiorów oleistych w 2016 r.

Prognozy produkcji surowców oleistych (rzepak, soja, słonecznik, len, bawełna) w Unii, w sezonie 2016/17 przewidują 4,6% spadek produkcji do 31,3 mln ton.

Oznacza to poziom najniższy od 4 lat oraz 1,5 mln ton mniej niż rok wcześniej, ale 4,5 mln ton mniej niż w rekordowym sezonie 2014/15.

W bieżącym sezonie o spadku produkcji decyduje głównie istotny, 10% spadek produkcji rzepaku do około 20,1 mln ton, który ucierpiał zwłaszcza we Francji i Niemczech od deszczów.

Tymczasem 6% wzrost produkcji słonecznika do około 8 mln ton, co oznacza przyrost mniejszy niż wcześniej oczekiwano. Tymczasem zbiory soi w br. mają wzrosnąć o 11% do rekordowego poziomu 2,7 mln ton.

Przerób surowców oleistych powinien jednak osiągnąć w bieżącym sezonie łącznie 46,8 mln ton wobec 47 mln ton sezon wcześniej, co oznacza zbliżony poziom. Redukcje poziomu tłoczenia będą miały miejsce w Niemczech, Polsce, Czechach oraz  Wielkiej Brytanii, natomiast wzrost przerobu ma dotyczyć Włoch, Węgier i prawdopodobnie Hiszpanii.

Import surowców oleistych do UE powinien wzrosnąć o około 0,6 mln ton, a największy przyrost importu ma dotyczyć rzepaku z 3,5 do około 3,7 mln ton pod warunkiem dostępności na rynkach międzynarodowych. Przewiduje się bowiem spadek produkcji globalnej rzepaku z 64 do 60,6 mln ton, jakkolwiek zbiory w Kanadzie są przewidywane powyżej zeszłorocznego poziomu.

W Australii wiosną 2017 roku przewiduje się wzrost produkcji rzepaku z 2,9 mln ton do 3,6 mln ton, ale prognozy są jeszcze dość odległe w czasie. Gdyby importu nie udało się zrealizować, wówczas przerób może spaść poniżej zeszłorocznego poziomu.

FAMMU/FAPA na podst.: Oil World


POWIĄZANE

Unia Europejska zapowiedziała, że do 2020 r. przeznaczy 800 mln euro dla państw ...

Ponad 230 przedstawicieli świata kultury i nauki w liście do prezydenta Andrzeja...

Minister środowiska Jan Szyszko został wybrany prezydentem COP24 w Polsce - poin...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę